Jejich vesnice ale mají stejné názvy. Svou jmenovkyni dnes hledá téměř každá obec. Ty s méně obvyklými názvy musejí často i hodně pátrat. Ale i jim se daří. Společenských setkání obcí jménem Víska se již několik let účastní také obec Víska na Chotěbořsku.

„Důležitou společenskou akci představovala například loni účast našich občanů na setkání obcí organizace Partnerské združenie Viesky na Slovensku, jehož jsme členem. V roce 2012 ho pořádala obec Družstevná pri Hornádě z okresu Košice. Zdejší obecní úřad vypravil na akci autobus s více než 20 účastníky. Slovenští přátelé pro nás připravili pěkný program. Za zmínku stojí i skutečnost, že náš tým skončil na pěkném čtvrtém místě fotbalového turnaje s dvanácti účastníky," informoval starosta Vísky na Chotěbořsku Ondřej Čapek.

Jak zdůraznil, potěšilo ho, že Slováci mají k Čechům stále stejnou náklonnost přesto, že si v letošním roce připomínáme již dvacet let od rozdělení Československa.

„V příštím roce se velké setkání Vísek a Viesok uskuteční poprvé v České republice, v obci Vísky v bývalém okrese Blansko. Organizátoři z moravských Vísek srdečně zvou všechny zájemce o setkání. Protože se odehraje v relativní blízkosti naší obce, bylo by dobré, aby co nejvíc zdejších zájemců podpořilo partnerskou obec a poctilo ji svou návštěvou. Výhledově v roce 2017 by se setkání Vísek a Viesok mělo konat u nás na Chotěbořsku," upřesnil starosta Čapek.

Další tři Vísky

Kromě kontaktů se slovenským sdružením navázala obec Víska na Chotěbořsku užší spolupráci s třemi dalšími českými Vískami.
Jedná se, kromě Vísek u Blanska, ještě o obec Kravaře, jejíž místní část se jmenuje Víska a Vísku u Litovle.

„Pracujeme na vytvoření obdobného sdružení českých Vísek, pro které nám jsou Slováci inspirací. Mimo jiné o tom jednala naše delegace při zářijové návštěvě na setkání starostů obcí a jejich spolupracovníků ve Vísce u Litovle," zdůraznil starosta.

K setkání stejnojmenných obcí může někdy dojít skutečně kuriózním způsobem.

„Starosta jedné z obcí s názvem Víska projížděl našimi Vískami a nechal dopis v hospodě, že se k nám náhodou dostal, že se mu obec líbí a že by navrhoval uspořádat setkání. Po dohodě s ním jsme oslovili i ostatní Vísky," uvedl například starosta Vísek na Boskovicku Stanislav Kamba.