V obci Maleč nedaleko Chotěboře vypukne masopustní rej patnáctého února. „Dáváme dohromady organizační záležitosti spolu s místními hasiči a sokoly," vyjádřil se starosta Malče Karel Musílek. Co ale naplánovat nejde, je počasí. „Minule jsme měli dvacet stupňů pod nulou, to bylo strašné. Doufejme, že letos to bude lepší," přeje si Musílek.

V Malči nebudou chybět tradiční převleky jako medvěd či smrtka.  Tamní starosta odhaduje, že dohromady bude masek kolem pětatřiceti. Podobný počet očekávají i v městysu Vilémov u Golčova Jeníkova, kde bude masopust dvaadvacátého února.

„Každý rok jde zhruba čtyřicet masek, ale myslím, že letos to bude míň," řekla místostarostka městyse Lenka Homolková s tím, že jaké masky se sejdou a kolik jich nakonec bude, předem nikdo neodhadne.
Určitě se ale ve Vilémově objeví tanečník s tanečnicí v čele průvodu, dále pak masky, které ostatním upraví vzhled rtěnkami a dalšími líčidly, doktoři, kteří vyléčí všechny neduhy či medvěd. Toho na konci dne symbolicky zastřelí, čímž masopust zakončí.

Jednou za dva roky

Masopustní průvody prochází oběma obcemi jednou za dva roky. „Střídáme se s obcí Rušinov, abychom se zbytečně netloukli," vysvětlil starosta Malče Musílek. Ve Vilémově se sice s žádnou okolní vesnicí nestřídají, ale i tak pořádají masopust ob jeden rok.

Jednou za dva roky ho pořádají také v obci Víska. „Jelikož u nás byl masopust loni, letos máme pauzu," sdělil starosta Vísky Ondřej Čapek.

Starosta Malče spolu s místostarostou také obléknou kostýmy. Jaké? To je překvapení. „Každoročně chodíme za takové hlavní masky, které právě připravujeme. Jsou specifické, protože určují motto nebo téma masopustu. To se každý rok mění, měli jsme třeba peklo nebo z pohádky do pohádky," pověděl Musílek s tím, že letošní téma zatím neprozradí.

Je to dřina

Kromě tance, zábavy a pohoštění od tamních obyvatel je masopustní průvod také námaha. „Projít celý městys by bylo nad lidské síly. Proto chodíme vždy předem známou vytyčenou trasu," řekla místostarostka Vilémova.
Starosta Malče také přiznává, že chodit celý den v přestrojení po vsi není zrovna jednoduché a naráží na to, že na pořádání večerní taneční zábavy  už nezbývá moc sil.

„Večer jsme rádi, když si dáme guláš a po celodenním chození si odpočineme. Samozřejmě, že dechovka, která s námi chodí, nám ještě zahraje a posedíme. I když je pravda, že někdy to posezení trvá třeba do půlnoci," přiznal Musílek.

Snaží se lidovou tradici uchovat

I přes večerní únavu je tradice stále oblíbená a obce mají snahu ji zachovat. Ve Vilémově chodí v přestrojení například tamní hasiči, myslivci, fotbalisti, ale i obyvatelé, kteří v žádném spolku nejsou.
„Masopustu se zúčastňují také Vilémovské boubelky, což je spolek žen, jenž vznikl před dvanácti lety. Členky pamatují dřívější masopusty a snaží se tradici předávat mladší generaci, která se do akce také zapojuje," uvedla místostarostka městyse.

Ani další obce se o masopustní veselí letos neochudí. Například v Libici nad Doubravou je průvod naplánovaný také na dvaadvacátého února. Ve všech zmíněných obcích začínají v osm hodin ráno.

Zuzana Rodová