Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce u vodní nádrže Švihov požadují od státu kompenzace

Kožlí – Obce kolem vodní nádrže Švihov budou od státu požadovat finanční kompenzace za kdysi zaplavené pozemky 
a za omezení, která vyplývají z ochrany tohoto významného vodárenského zdroje. Dohodli se na tom starostové dotyčných obcí na čtvrteční schůzce v Kožlí u Ledče nad Sázavou.

11.1.2015
SDÍLEJ:

Ze schůzky v Kožlí.Foto: Jaroslav Švanda

Ti se také dohodli, že společně budou bojovat za lepší dopravní spojení, ekoturistiku a za stavbu druhého mostu přes nádrž Švihov. V pořadí již druhou schůzku svolal a vedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Očekávám od všech starostů spolupráci a zpracování podrobné koncepce toho, co od státu chceme. Navrhuji metodu postupných kroků, tedy začít od nejdůležitějších věcí až po ty méně důležité. Stávající a jediný most přes vodní nádrž Švihov je v havarijním stavu. Z toho důvodu považuji jeho opravu za prioritu číslo jedna," začal jako první svou řeč Jaroslav Poborský, ředitel zemědělské společnosti na Ledečsku.

Jeho názor sdílel i starosta Dolních Kralovic Antonín Bašta.

„Nepamatuji si za posledních čtyřicet let, že by někoho tato oblast zajímala. Na Ledečsku není dostatek pracovních pozic. Lidé odcházejí do větších měst a oblast se postupně vylidňuje. Je potřeba s tím něco udělat, včetně opravy chátrajícího mostu," konstatoval Bašta.

Mezi osmnácti účastníky čtvrtečního jednání byli kromě starostů i zástupci obecně prospěšné společnosti Čistá Želivka a Českého rybářského svazu.

„Za Český svaz rybářů požaduji, aby byl na dolním úseku vodní nádrže Švihov umožněn rybolov. V našich možnostech a silách je zajistit dostatečnou kontrolu a limitovat docházky rybářů na daném místě. Je velká škoda, že rybolov není i přes ochranné pásmo umožněn alespoň někde," komentoval situaci Pavel Vrána.

K němu se se svým názorem přidal i Josef Váša, zástupce za obecně prospěšnou společnost Čistá Želivka.

Zdevastované přítoky

„Přítoky do Želivky jsou zcela zdevastované. Když se půjdete podívat k jednotlivým potokům, uvidíte pouze zarostlou strouhu plnou bahna. Tohle všechno se pak následně vlévá do nádrže," zdůraznil Váša.
Ten pokračoval, že by bylo vhodné vybudovat čističky vod, které v mnoha menších obcích chybí.

Europoslanec Tomáš Zdechovský mimo jiné zmínil, že stát na vodě z vodní nádrže vydělává obrovské peníze a bylo by tedy na místě, aby se část financí investovala zpět do regionu.

„Zadal jsem proto k vypracování studii, z níž vyplyne, kolik peněz se vydělalo na pitné vodě ze Švihova a jaké finance plynuly do obcí kolem vodní nádrže," řekl Zdechovský.

Starostové se na čtvrteční schůzce dohodli na základním seznamu požadavků, který ještě doplní o problémy v jednotlivých obcích. Ten pak předloží ke schválení valné hromadě Čisté Želivky, protože ta sdružuje velkou část obcí v povodí řeky. Následně budou chtít zástupci regionu jednat se zástupci vlády, Povodí Vltavy, ministerstva zemědělství, Kraje Vysočina a Středočeského kraje.

Přehrada Švihov, známá víc jako Želivka, se stavěla od roku 1965 do roku 1975 s cílem zásobovat odtud Středočeský kraj a Prahu pitnou vodou.

Ochrana tohoto zdroje však výrazně limituje život i podnikání lidí žijících kolem přehrady. Obce k sobě měli dříve přirozenou spádovost, nyní je spojuje pouze jediný most, který má zároveň sníženou nosnost.

Autor: Filip Brož

11.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení