S výrobou soutěžních stromečků mohl pomáhat úplně kdokoliv. „Soutěž je anonymní, takže přesné údaje nemáme. Svými dílky přispěly základní a mateřské školy, ale máme tady i stromečky, které vyráběly dobré duše z obce. Tak říkám lidem, které mají rádi ruční práce a stromečky ozdobili háčkovanými nebo třeba korálkovými dekoracemi,“ prozradila ředitelka MAS Havlíčkův Kraj Jaroslava Hájková.

Fantazii při zdobení se meze nekladly. „Je úplně libovolné, co na stromečkách bude. Dokonce to ani nemusí být rostlý stromeček. Už jsme v soutěži měli například stromek ze slámy nebo třeba vyříznutý z překližky,“ přiblížila Hájková.

Letos se na výstavě Bez stromečku nejsou Vánoce sešlo celkem čtrnáct stromečků. „Myslím, že je to pěkné číslo. Na první výstavě jsme měli dvanáct stromečků, druhý rok se jejich počet rozrostl na dvacet a od té doby se vždy pohybujeme kolem patnácti stromečků,“ sdělila Hájková.

Ilustrační snímek. Peníze
Do údržby hřbitova šel nejméně milion korun, ale nestačí to

O vítězi rozhodnou návštěvníci výstavy. „Každý dostane žetonek, který může dát stromečku, jenž se mu nejvíce líbí. Po skončení výstavy nezávislá komise rozpečetí krabičky s hlasy, spočítá je a vítěze pak vyhlásíme na valné hromadě. Veřejnost se dozví, kdo vyhrál, na našich webových stránkách,“ uvedla Hájková. Obec, jejíž stromeček zaujme nejvíce návštěvníků, bude výstavu hostit příští rok.

Loni vyhrál Ždírec

Loni soutěž vyhrál Ždírec nad Doubravou, proto se tentokrát výstava koná právě tady. „Letos Ždírečtí ani lidé z místních části soutěžit nesmí. Mají sice stromeček u vstupu, ale jen jako dekoraci. Zabojovat mohou zase až příští rok a třeba se i znovu stát vítězi,“ vysvětlila Hájková.

Prvenství v soutěži zatím obhájily jen Stříbrné Hory. „Místní se ale podruhé svého vítězství vzdali ve prospěch toho, kdo skončil na druhém místě, aby se pořádající místa vystřídala,“ zavzpomínala Hájková.

Lyžařský areál Kadlečák u Světlé nad Sázavou.
Část lyžařského areálu Kadlečák nově patří Světlé nad Sázavou

I když se jedná o soutěž, rivalita mezi soupeři nepanuje. „Na vernisáž za námi přijel i pan starosta z Nového Veselí. I v tom je krása této akce, že se takto před Vánocemi všichni společně sejdeme,“ řekl s úsměvem starosta Ždírce Bohumír Nikl.

A jak vlastně tato soutěž vznikla? „Paní Hájková hledala projekty, které by obce spojovaly. Vymyslela právě tuto akci a každoročně se shledává s velkým úspěchem,“ odpověděla Yvona Jandová, projektová manažerka MAS Havlíčkův kraj.