Zajímá je totiž nejen doba trvání zákazu prodeje, ale také, jak s těmito alkoholickými nápoji naloží v okamžiku jeho odvolání.

„V tuto chvíli o žádném pokynu nevíme a také jsme žádný neobdrželi," potvrdil například místopředseda představenstva COOP družstvo Havlíčkův Brod, Pavel Machálek. „Ale praxe je taková, že příslušné nařízení pak přijde hned z několika míst najednou. Z hygieny, potravinářské inspekce a v našem případě i ze Svazu spotřebních družstev. Až se tak stane, splníme ho," dodal Machálek.

Obdobně zareagoval i vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienická stanice v Jihlavě, Zdeněk Novotný.
„V tuto chvíli na tuto otázku neumím odpovědět. Netuším, jak se v tomto směru bude pokračovat," řekl Novotný.

Deníkem oslovení restauratéři a obchodníci se vesměs domnívají, že trh s alkoholem bude ministerstvo zdravotnictví postupně uvolňovat, a  to již v dohledné době. Jako první se podle jejich slov do prodeje vrátí osvědčené značky našich, ale i západoevropských výrobců alkoholických nápojů.

„Vždyť nakupujeme u velkých a léty prověřených distributorů. Máme dodací listy, faktury, šarže, prostě všechno," zdůraznil vedoucí havlíčkobrodské restaurace U Zlodějky, Ivo Jelínek.

Své plány museli o víkendu pozměnit pořadatelé tanečních zábav a jiných kulturních a společenských akcí. „Chtěli jsme mít naprosto jasno. Proto jsme se obrátili přímo na Ministerstvo zdravotnictví ČR s dotazem, zda můžeme kromě piva a vína prodávat i nápoje, které obsahují přesně dvacet procent alkoholu," sdělil Karel Šmíd, jeden z pořadatelů sobotní taneční zábavy v Havlíčkově Borové. „Odpověď byla kladná, přesto jsme přišli o podstatnou část sortimentu a tím pádem i výtěžku," poznamenal Šmíd.