Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obcím u Švihova by mohly pomoci evropské peníze

Kožlí – Obecní a krajské samosprávy, vodohospodáři, zástupci zemědělských, lesních a průmyslových podniků by mohli v nejbližší době využít desítky evropských dotačních titulů na zlepšení stavu v okolí vodní nádrže Švihov.

5.12.2016
SDÍLEJ:

Hráz Švihova.Foto: Deník/archiv

Vyplynulo to z dalšího jednání dotčených subjektů, které se uskutečnilo v Kožlí u Ledče nad Sázavou společně s Olgou Letáčkovou, náměstkyní ministra pro místní rozvoj pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů. Cílem je dostat peníze do regionu, do kterého více než čtyřicet let nikdo neinvestoval.

„K tomuto regionu mám velmi dobrý vztah, a proto jsem byla velmi ráda, když mě europoslanec Tomáš Zdechovský seznámil s tím, jaké problémy zde lidé řeší. Je potřeba nalézt možnosti a skuliny, ať už v evropských nebo českých dotačních titulech, které jsou pro tuto oblast relevantní. Rozhodně lze nalézt vhodné projekty v programech životního prostředí, integrovaného operačního programu či v programu rozvoje venkova," uvedla Letáčková.

Podle lidovce Zdechovského by obce a další subjekty potřebovaly na zlepšení současného stavu okolo sedmi miliard korun. „V období dalších dvaceti let by pak mělo jít až o dvacet miliard korun. Peníze jsou potřeba na infrastrukturu a udržitelný rozvoj, ekologický způsob hospodaření nebo ekologický turismus," podotkl Tomáš Zdechovský.

V místě tří krajů

Oblast v okolí vodní nádrže Švihov se postupně vylidňuje. Lidé se kvůli nedostatečné dopravní obslužnosti špatně dostávají do zaměstnání, jezdí po rozbitých silnicích či doplácejí na existenci přísného režimu ochranného pásma přehrady. Problémem je také to, že v oblasti Švihova se setkávají hned tři kraje.

„Lidé mohou využít evropské peníze na stavbu kanalizací, čistíren odpadních vod, podporu infrastruktury, cyklostezky či podporu agroturistiky. Důležité je sledovat jednotlivé výzvy a včas napsat projekt," vysvětlila Letáčková. Poslední bod však někteří zástupci obcí a krajských samospráv vnímají jako problém.

„Máme napsaných spousty projektů, ale mnohokrát se nám ale stalo, že jsme nestihli včas zachytit výzvu. Je jich totiž tolik, že je velmi těžké se v tom nějakým způsobem vůbec zorientovat. Bylo by fajn, abychom dopředu o těchto výzvách věděli, nebo aby se častěji opakovali," řekl například starosta Kožlí Václav Husák. Mnoho lidí také během diskuze tvrdilo, že neví jak jednotlivé projekty napsat a volali po zřízení komplexního programu Želivka a jednoho konkrétního koordinátora. „Většina evropských projektů počítá s nějakou minimální spoluúčastí, a když neznám konkrétní podmínky dané výzvy, jdu do obrovského rizika, že se nám peníze nevrátí," dodal Husák.

Besedy se zúčastnil i radní Kraje Vysočina Martin Hyský.

„Dotační programy vypisuje i Kraj Vysočina, například na domácí čističky odpadních vod. I zde je tedy možnost čerpat peníze," konstatoval Hyský. Lidé si také stěžovali na to, že Praha a Středočeský kraj je na vodní nádrži Švihov závislá, ale devadesát procent místních obyvatel je odkázána na vlastní studny.

Autor: Filip Brož

5.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení