Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Pohleď odhalí na své návsi pomník císaře Františka Josefa I.

Pohleď – Obec Pohleď na Světelsku se do turistických průvodců zapíše nejen vesnickým skanzenem Michalův statek.

20.7.2016
SDÍLEJ:

Z obecní kroniky: V roce 1908 byly na návsi v Pohledi zasazeny lípy k 60. výročí panování Františka Josefa. Foto: Jindřich Holub

Od srpna Pohleď, zřejmě jako jediná obec v moderní historii republiky, nechá na návsi vztyčit pomník s bustou rakousko-uherského císaře a krále Františka Josefa I. Za financováním celého projektu stojí Spolek pro obnovu Českého království a loajální občané se svými dary.

„Máme k tomuto kroku několik důvodů. Za prvé je to připomínka letošního 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa, který zemřel 21. listopadu 1916. Navíc v roce 1908 byly na návsi v Pohledi zasazeny lípy k 60. výročí panování Františka Josefa. V obecní kronice je o tom zápis," informoval starosta Pohledi Jindřich Holub.

Do dnešních dnů se dochovala pouze jedna lípa, a právě v její blízkosti bude pomník s bustou stát.

Jak starosta Holub upřesnil, lip bylo zasazeno celkem šest.

V roce 1918 byly přejmenovány na Lípy republiky, ale v padesátých letech je někteří občané nechali skácet, kromě té jediné, aby na jejich místě vybudovali školní záhonky. V roce 1992 byly po uvedení návsi do dřívějšího stavu vysazeny na původních místech nové dvě lípy. „Celou srpnovou akci pojímáme jako seriózní a vážně myšlenou věc. Rozhodně se nejedná o žádnou recesi či švejkovinu. Věříme, že stejný pohled zaujme i veřejnost," zdůraznil Holub.

Proč zrovna pomník rakousko-uherskému mocnáři?

„Je to vyznání úcty a omluvy člověku, který naší zemi vládl skoro sedmdesát roků a několik generací našich předků ho hluboce uctívalo. Do jisté míry je tato akce také naší reakcí na odstranění všech pomníků a podobných památek, ke kterým v minulosti v českých zemích došlo," vysvětlil starosta Holub.

Kamenný podstavec s nápisem zhotovil světelský kamenosochař Petr Šebesta.

Bronzová busta byla odlita v pražské slévárně Šilhanových dle modelu akademického sochaře Zdeňka Josefa Preclíka z Prahy. Ten také model zdarma k tomuto účelu věnoval. Celý pomník bude vysoký 2,20 metru.

K slavnostnímu odhalení dojde 20. srpna 2016 v 10 hodin dopoledne. K tomuto datu se váže hned několik významných výročí.

NENÍ TO NÁHODA

„Datum nebylo vybráno náhodně. Protože 17. srpna 1887 si připomeneme narození posledního císaře a českého krále Karla I. Habsburského. Hned nato, 18. srpna 1830 se narodil císař a český král František Josef I, 7. září 1836 si připomínáme 180. výročí poslední české korunovace Ferdinanda, zvaného Dobrotivý. Tento císař a český král téhož dne, ale v roce 1848, přijal patent o zrušení poddanství a roboty v Rakouském císařství," vysvětlil Holub.

Při slavnosti dojde také ke krátké rekapitulaci panovníkova života a k vysvěcení pomníku.

Císařskou hymnu v českém jazyce budou zúčastnění moci vyslechnout stejně jako při slavnosti v roce 1908. Tentokrát v podání světelského pěveckého sboru Gaudeamus.

Příznivci obnovy Českého království a samozřejmě i ostatní návštěvníci oslavy si budou moci v průběhu akce zakoupit různé drobnosti s motivy českých panovníků a symbolů Českého království. František Josef I., manžel legendární císařovny Alžběty zvané Sissi, se narodil 18. srpna 1830 ve Vídni, kde také zemřel 21. listopadu 1916. Vládl Rakousko-Uherské monarchii neuvěřitelných 68 let.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení