Za pravdu mu dává skutečnost, že obec Vepříkov loni zvítězila v soutěži Vesnice Kraje Vysočina i díky bohaté spolkové činnosti. Spolků, ve kterých se mohou Vepříkovští setkávat, má obec pěknou řádku. „Máme u nás a v místní části Miřátky dva hasičské sbory, cyklistický oddíl, spolek Stodola krásných krámů. Jsou tady chovatelé, myslivecké sdružení Kámen a máme tady i včelaře,“ konstatoval Petr Bárta.

Nechybí ani aktivity pro mladé. Už před dvěma lety tady uspořádali vepřové hody, konají se tu turnaje v mariáši. Není divu že obec získala v roce 2016 Cenu naděje pro živý venkov.

Obec Kouty měla mít svoji zvonici, když se ji nepodařilo vybudovat ani po letech, postavil si ji farář sám.
Kouty budou mít zvonici. Stavěl ji farář na svém pozemku

O posvícení všude to voní. Z hospody voněla pečínka, venku zase čerstvé hobliny. Hlavním bodem sobotního celodenního programu, kde jako ostatně při každé posvícenské zábavě nechyběla dobrá bašta z receptů tradiční české kuchyně, bylo odhalení dřevěné sochy vepříka v životní velikosti. Jeho autorem je Martin Kučera z Nového Bydžova. Ten předvedl odpoledne svoji zručnost přímo před zraky diváků, když přímo na místě a bez předlohy z kusu dřeva za pomoci motorové pily vytvořil nádhernou sochu sovy.

Socha vepříka našla místo před Stodolou krásných krámů. „Já myslím že socha sem patří a bude dalším krásným doplněním našeho lidového muzea. Naši stodolu navštíví tisíce lidí ročně, teď tady bude o jeden originální exponát víc,“ nechal se slyšet Jaroslav Stehno, který unikátní muzeum provozuje společně s manželkou.

Gymnázium oslavi narozeniny ve velkém stylu na koncertě se slavným muzikantem  Jiřím Stivínem.
Slavnostní koncert Gymnázia Havlíčkův Brod? I s Jiřím Stivínem

Podle starosty Petra Bárty je tradiční staročeské vesnické posvícení jen jednou z dlouhé řady společenských akcí, které chce Vepříkov v budoucnu ve své hospodě pořádat. „Netradiční prezentace obce je na vysoké úrovni, ať už velkého množství realizovaných projektů nebo společenského života," prozradil na adresu Vepříkova místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Jan Sedláček.