„Kanalizace a čistička včetně přístupových komunikací byly nejdražší investiční akce minulého roku,“ zdůraznil ždírecký starosta Pavel Dobrovolný. Jak upřesnil, stavěla obec čističku a kanalizaci s pomocí dotace od Ministerstva zemědělství. „Státní dotace byla v tomto případě 4,5 milionů korun. Další dva miliony jsme dopláceli z vlastního rozpočtu,“ dodal starosta. Obec Ždírec je malá vesnice kde žije asi 141 obyvatel, roční rozpočet není nijak vysoký, přesto se obecní pokladna nemusela kvůli čističce zadlužit.

„Nemáme rádi dluhy a úvěry. Proto jsme šetřili celá léta, řekl bych asi tak dvanáct let. Daří se to díky tomu, že obec většinou drží pohromadě bez ohledu na velkou politiku, například spolupráce s místním sborem dobrovolných hasičů se výrazně zlepšila. Podle nařízení Evropské unie budou muset mít všechny obce po roce 2020 vyřešené nakládání s odpadními vodami. Čističku jsme stavěli klasickou, nikoliv kořenovou, to by pro nás s ohledem na polohu obce nemělo smysl. Navíc jsme k ní postavili novou komunikaci, protože další akcí bude obecní vodovod,“ podotkl starosta Dobrovolný, který je ve funkci už třetí volební období.

Petr Kotting vedl kroužek technicky zdatných dětí. Ty pracovaly s náročnými stavebnicemi i s 3D tiskárnou. Kvůli neshodám mezi dospělými kroužek málem skončil na ulici.
Malým technikům hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou

Obec nemá zatím s pitnou vodou velké problémy, ale podle starosty Dobrovolného je třeba myslet do budoucna. Vodovod pro obec Ždírec se připravuje podle projektu, kde odhadní cena je kolem pěti až šesti milionů korun. Stavět se bude s dotací.