Zaměstnali jsme už skoro desítku lidí. Kdyby to bylo možné, zvládli bychom jich zaměstnat ještě jednou tolik, říká starosta Ždírce na Havlíčkobrodsku, Pavel Dobrovolný.

Obecně prospěšné práce (OPP), stručně a laicky řečeno, dávají odsouzeným možnost, aby si svůj prohřešek odpracovali na území příslušného města či obce, místo aby nastoupili do vězení. Obecně prospěšné práce zajišťuje Probační a mediační služba ČR. Ovšem podle zkušeností některých starostů jsou tyto práce často trestem spíš pro příslušnou obec, než pro viníka samotného.

Děkujeme, ale už nechceme. Tak by se dal charakterizovat postoj starostů měst a obcí na Havlíčkobrodsku k zaměstnávání odsouzených v rámci obecně prospěšných prací. Většina z nich si s odsouzenými užila své. „Nemají o práci zájem, jsou problémoví. Pokud chceme, aby nějakou práci odvedli, museli bychom je neustále hlídat a kontrolovat. A na to nikdo z nás nemá čas," stěžují si starostové, kteří už měli s odsouzenými tu čest. Starosta Ždírce Pavel Dobrovolný bude v tomto směru asi výjimkou.

„Osvědčil se nám individuální přístup. Přísná a jasná pravidla je třeba mezi obcí a odsouzenými nastavit od začátku. Každému, kdo u nás nastoupí na obecně prospěšné práce, říkám, že k nám přišel, aby si odpracoval trest. Jestli si nebude plnit řádně svoje úkoly, nikdo se ho nebude doprošovat. Spolupráci ukončíme. Už jednou jsme takový případ měli. Pracoval u nás jeden mladík, který si zřejmě myslel, že pravidla se dodržovat nemusejí. Poslal jsem ho domů. Večer mi ale volala jeho maminka a prosila, abych ho vzal zpátky, jinak ho čeká kriminál. Zkusili jsme to s ním ještě jednou. Přišel ráno do práce, byl jako vyměněný. Nakonec jsme se po vypršení jeho trestu rozešli v dobrém," vypráví starosta.

Místní si na odsouzené zvykli

Ždírec zaměstnává odsouzené z různých koutů Havlíčkobrodska, rozličného věku i vzdělání, napříč různou trestnou činností. Od výtržností po krádeže. Zkušenosti má starosta dokonce i s cizinci.

„Pravda je, že místním ve Ždírci trvalo, než si na odsouzené zvykli. Ze začátku se jim to moc nelíbilo. Stěžovali si, že odsouzení budou v obci dělat výtržnosti a krást. Pravda je, že k jedné krádeži u nás opravdu došlo, ale ukázalo se, že ji má na svědomí někdo úplně jiný," upřesnil starosta s tím, že o zaměstnávání odsouzených se stará hlavně on, protože je soukromník, který podniká z domova. Jak říká, s lidmi pracoval celý život a vždycky si dokázal sjednat pořádek. Zaměstnávání odsouzených šetří navíc obecní pokladně nemalé peníze.
„Jakmile k nám někdo nastoupí, seznámíme ho nejdřív s celou lokalitou. Dostane proškolení o bezpečnosti práce, k tomu reflexní vestu, kterou si nesmí sundat. Rovněž ho poučíme, aby se choval slušně a nestyděl se místní pozdravit. Na oplátku odsouzeným nikdo nezakazuje, aby posvačili, když mají chuť. Dostanou od nás všechny pracovní pomůcky. Nenutíme je pracovat přes čas, ale alkohol se v práci pít nesmí, kontrola výkonu je samozřejmá," zdůraznil Dobrovolný. Podle jeho názoru by obci Ždírec nečinilo žádné problémy zaměstnat na obecně prospěšné práce v budoucnu ještě mnohem víc odsouzených, než dosud.