Od září roku 2016 je provozovatelem a vlastníkem obchodu ve Vísce obec. „Vstoupili jsme do obchodního řetězce COOP jako jeho partneři. Investovali jsme 100 tisíc korun do zboží. Obec jako taková si rovněž zřídila živnost a zaměstnala jednu prodavačku," popsal starosta Ondřej Čapek celý plán.

Pravidelně každý rok od roku 2016 provádějí ve Vísce roční vyhodnocení provozu obecního obchůdku, a to velké počítání přineslo nemalé překvapení.

„Ukázalo se, že obchod byl předloni pro obec účetně plusový. I během loňského roku se postupně dále zlepšovala nabídka provozovny a rostly i její tržby. Ty od počátku loňského roku do září přesáhly jeden milion korun. Dosažení této úrovně tržeb ovšem znamená, že obchod spadl do kategorie plátců DPH,“ konstatoval starosta Čapek.

Jak podotkl, obec musí proto změnit formu provozu obchodu, aby obchod nemusel nějak výrazně zdražovat. Protože podle zákona musí podnikatel, který je plátcem DPH k cenám svých služeb přičítat povinně částku daně z přidané hodnoty.

To bude předmětem dalších jednání obecních zastupitelů. „Udržení obchodu ale považujeme za věc zásadní. Radost nám dělá spokojenost jeho zákazníků, kterou dokládá i to, že zde často nakupují i obyvatelé sousedních obcí. Převládající spokojenost návštěvníků obchodu je především zásluhou jeho prodavačky paní Ivy Lacinové, která vede obchod se vzornou péčí,“ zdůraznil starosta.

Zajímavé je, že tento maličký obchod v centru Vísky nabízí zákazníkům prakticky všechno spotřební zboží, navíc se zde obec rozhodla nabízet zájemcům i suvenýry s motivy Vísky. „K pozitivním zprávám patří i to, že se nám na provoz obchodu podařilo doslova vybojovat dotaci Kraje Vysočina ve výši 50 000 korun. A to přesto, že kritéria byla z pohledu naší provozovny stanovena jako velmi náročná, například platby platební kartou, spolupráce s Českou poštou a jiné,“ zdůraznil starosta. Obchůdek ve Vísce od Nového roku v rámci zlepšování podmínek pro nakupující přijímá také platby ve stravenkách.

Obchod nabízí smíšené zboží všeho druhu. Potraviny, drogistické zboží, základní kosmetiku částečně i textil. Zákazníci mohou v obchodě posedět u stolečku a ochutnat něco dobrého z nabídky lahůdek. Podle přání jim Iva Lacinová nabídne čaj nebo kávu. Jak paní Iva prozradila, na tržby a zájem zákazníků si nemůže zatím stěžovat. „Zákazníků chodí kupodivu dost, nabídka zboží jim vyhovuje. Navíc se nechávají slyšet, že tak příjemnou paní za pultem tu už dlouho neměli," svěřila se s úsměvem Lacinová.