Jedná se o kostky se zlacenou tabulkou s údaji o místních židovských rodinách, které byly deportovány za druhé světové války do koncentračních táborů.

Konkrétně v Chotěboři mají stolpersteiny připomínat tragický osud rodiny Maxe Schenkela. Tříčlenná židovská rodina zahynula, stejně jako tisíce dalších, po transportu do Terezína, po něm většinou následoval další transport do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Za akcí stolperstein v Chotěboři stojí Informační centrum a knihovna Ignáta Herrmanna, konkrétně pracovnice infocentra Markéta Kadlecová. „Všechno začalo v okamžiku, kdy jsme se dozvěděli, že se naše infocentrum bude stěhovat do nových prostor ve Fominově ulici. Na budovu knihovny těsně navazuje dům číslo 257, kde ona židovská rodina čekala na transport do Terezína," informovala Kadlecová.

S projektem stolperstein se Markéta seznámila ještě v době studií v chotěbořské obchodní akademii. „Tenkrát v Chotěboři probíhala originální akce nazvaná Zmizelí sousedé, která mapovala osudy místních židovských rodin za druhé světové války. Organizátorem byl tehdy vyučující Petr Adam," zavzpomínala Markéta Kadlecová s tím, že už tehdy ji projekt oslovil, zvlášť když se dozvěděla o kamenech zmizelých.

Stěhování informačního centra do budovy, která sousedí s domem, odkud se rodina Schenkelových vydala na svou poslední cestu, byla podle jejího názoru skvělou příležitostí se do projektu stolperstein také zapojit. „Informace o židovské rodině Schenkelových jsou v historických záznamech v muzeu. Další se podařilo zjistit v době, kdy jsme ve škole pátrali po zmizelých sousedech. Schenkelovi byli tři. Manželé měli jediného syna, který se jmenoval Zdeněk, v době, kdy zahynul, mu bylo 24 let. Zemřeli všichni, domů se nevrátil nikdo," upřesnila Kadlecová.

Projekt stolperstein v Chotěboři je zatím na začátku. Podle Kadlecové je třeba shromáždit co nejvíc potřebných informací a samozřejmě i finanční prostředky, pak oslovit hlavního organizátora projektu stolperstein, Guntera Demniga z Německa.

Zatím je otevřená otázka, zda budou v Chotěboři ve Fominově ulici pamětní destičky tři, za každého člena rodiny Schenkelových jedna, či zda bude mít rodina jednu pamětní destičku společnou.

Podle Markéty Kadlecové je to proces, který potrvá možná až tři čtvrtě roku. Kámen či kameny zmizelých by se v Chotěboři tak mohly objevit možná až příští rok na podzim.

Projekt Zmizelí sousedé začal před rokem 2007 nenápadně a tiše na chotěbořské obchodní akademii. Vrcholil velkolepým Měsícem židovské kultury, který nabídl obyvatelům Chotěboře množství společenských aktivit v podobě výstav, vzdělávacích seminářů, ochutnávek židovské kuchyně a velkým divadelním představením za účasti Ester Janečkové.

V současné době lze kameny zmizelých najít na Vysočině jenom v Třebíči a v Havlíčkově Brodě. Petr Adam, který je dnes ředitelem základní školy v Přibyslavi, měl původně v úmyslu kameny zmizelých instalovat i tam, ale příbuzní zahynulých židovských rodin si to nakonec nepřáli.

Německý umělec Gunter Demnig přišel s ideou stolpersteine počátkem 90. let, později umístil první kameny zmizelých v ulicích Kolína nad Rýnem, pak následoval Berlín a další německá města.

K dnešnímu dni bylo položeno do dlažby něco přes 23 tisíc kamenů ve stovkách různých evropských měst.
Projekt stolpersteine postupně expandoval za německé hranice a dnes je v Rakousku, Itálii, Nizozemsku, Belgii, Francii, Polsku a Maďarsku, na Ukrajině, v Norsku a Dánsku. Více informací je na www.stolpersteine.cz.