Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevitelka slavného Camembertu měla prý rodové kořeny v Čechách

Přibyslav – Až do konce září mohou návštěvníci Přibyslavi zavítat do kulturního domu na ojedinělou výstavu sýrových etiket ze sbírky Ladislava Liklera, která je celá věnována sýru Camembert.

15.9.2014
SDÍLEJ:

Camembert. Ilustrační foto:Foto: internet

Pro většinu lidí je jméno Camembert nerozlučně spjato se slavným a skvělým francouzským sýrem nazvaným po stejnojmenné vesnici v Normandii, poblíž které se podle skutečných historických pramenů tato gurmánská delikatesa vyráběla již v 18.století. Ale ještě dříve, než tento sýr získal v roce 1983 ochrannou známku svého chráněného původu A. O. C. (= Appelation d´Origine Controlée), stal se doslova „nejkopírovanějším" a nejvíce napodobovaným sýrem světa.

Také pojem Hermelín je spíše než jako bílý kožešinový plášť ze zimních kožek hranostajů, kterým se v dávné minulosti pyšnili vladaři, dnes známý především jako značka českého plísňového sýra, tedy právě jednoho z mnoha potomků svého francouzského vzoru.

Tajemství sýra prozradil mnich

Traduje se, že v jedné normandské vesnici zapomněla jistá selka ve sklepě vyrobený syreček a když ho tam po čase našla, byl na povrchu obrostlý plísní. Nejprve sýr chtěla vyhodit, ale přesto ho ochutnala a zjistila, že se nechá nejenom jíst, ale má přitom báječnou chuť. Proto výrobu syrečků opakovala, a tak se „narodil" nový sýr. Tato i podobné historky se tradují v okolí Camembertu již z období 16. století, nejstarší písemné zmínky pocházejí dokonce z roku 1554. Selkou, která sýr však skutečně proslavila, byla paní Marie la Fontaine Harelová z vesničky Roiville, jejíž předci měli dokonce kořeny v Čechách. tato odvážná žena prý u sebe po Velké francouzské revoluci ukryla mnicha z kláštera v Brie, který ji tajemství výroby Camembert prozradil.

Své plísňové sýry začala prodávat na trzích poblíž Camembertu od roku 1791. A i když patrně nebyla paní Harelová jediná, kdo podobné sýry doma vyráběl, byla to právě ona, jež tolik přispěla k rozšíření sýra. V krocích matky pokračovala později také dcera stejného jména a ta poprvé pojmenovala sýr podle nedaleké obce Camembert.

Pomník pro sýr

„Objevitelce" Camembertu se po letech dostalo opravdového uznání. Jistý americký lékař nechal v roce 1928 ve Vimoutiers nedaleko obce Camembert paní Harelové vybudovat pomník. Socha byla však ve 2.světové válce při bojích o Normandii zničena, a proto v roce 1944 vyrostl na stejném místě památník nový. Váženou „Madam Harel" připomíná i další pomník, stojící před jejím rodištěm v Roiville.
A do třetice, třetí socha paní Harelové se tyčí před největší americkou sýrárnou na výrobu Camembertu. Další významnou osobou v historii sýra byl bezesporu také jistý inženýr Ridel, který v roce 1890 „vynalezl" loubkovou krabičku, umožňující transportovat sýry bez deformací na větší vzdálenosti.

Českým sýrařům, kteří před více jak padesáti lety sýr u nás do výroby zavedli, dosud nikdo podobný pomník ještě nepostavil. Důležité však je, že sýr velmi kladně přijali spotřebitelé a že si tento „král sýrů" vydobyl za řadu let pevné místo na českém sýrovém trhu.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení