Šest a půl kilometru dlouhou stezku má na svědomí sobíňovský rodák Jaroslav Jonák. „Dá se říct, že jsem si ji vymyslel, udělal, a když to jde, tak i udržuji. Navíc jsem dřív dělal značkaře, takže jsem ji doplnil i turistickými značkami,“ svěřil se Jonák.

Celkem na ní turisté najdou dvanáct zastavení. „Původně jich bylo jedenáct, ale hned druhý rok jsem přidal ještě jedno, které je věnované místní železnici,“ prozradil Jonák. Začátek i konec je u obecního úřadu.

Kiosek v havlíčkobrodském parku Budoucnost.
Dlouhé hledání je u konce. Kiosek v parku chce provozovat Živnostník roku

Kromě železnice je zavedou i na různá historická místa či přírodní krásy. „Jedno se například věnuje hutím, které tady bývaly, další zastavení je pak třeba u poutního kostela v místní části Sopoty. Milovníci přírody pak jistě ocení výhled na přírodní rezervaci Železné hory,“ popsal Jonák.

A které je podle něj nejhezčí? „Bydlím v Sopotech, takže mám o favoritovi jasno. Nicméně u nás je všude hezky, bylo by nefér vyzdvihnout jen jedno místo,“ přiznal Jonák.

V této podobě už stezka nejspíš zůstane. Její rozšíření prý neplánují. „Sice by se určitě ještě nějaká zajímavá místa našla, ale současná trasa je ideální na procházku a lidem nabízí ty nejdůležitější věci. Kdyby byla moc dlouhá, tak by je to ani nebavilo,“ zamyslel se Jonák.

Mezi výletníky je sobíňovská naučná stezka poměrně hojně vyhledávaná. „Navštěvují ji nejen místní, ale i lidé z jiných krajů nebo dokonce Rakouska. Navíc teď návštěvnost ještě zvýšily takzvané kešky. Mám radost z toho, že se nám povedlo něco takového vytvořit,“ usmál se Jonák.

Naříznutý strom, ilustrační foto
Lípy u Havlíčkovy Borové už neporostou, někdo je nařízl

Inspiraci našli v okolních městech. „Například kolem Žďáru jsou pěkné okruhy. Říkal jsem si, že u nás také projde docela dost lidí, tak bychom mohli něco podobného vymyslet i u nás. Slovo dalo slovo, starosta, tehdy ještě pan Málek, také souhlasil a tak do půl roku vznikla sobíňovská naučná stezka,“ zavzpomínal Jonák.

To bylo přesně před patnácti lety. „Když bylo desáté výročí stezky, tak jsme tady uspořádali takové přátelské setkání. Přišlo asi dvě stě lidí. Chtěli jsme něco podobného zopakovat i letos, ale koronavirus nás bohužel zastavil,“ posteskl si Jonák.