V rámci seriálu závodů Železnohorský pohár se v Libici konaly hned dva závody. Lidový závod, na který se vydalo 9 dětí, a hlavní závod do vrchu Spálavka, který si zaběhlo 101 nadšenců. „Lidový závod je pro ty, kteří si netroufnou nahoru na hlavní závod, ale zároveň se chtějí hýbat. Naopak druhý závod je pro odvážnější a člověk na něj už musí mít trochu natrénováno,“ přiblížil jednotlivé závody Luboš Němec, který organizuje Želenohorský pohár.

Hlavní závod, který je náročný nejen stoupáním, ale i terénem, tentokrát závodníkům navíc stěžoval i sníh. „Letošní závod je zatím možná nejtěžší, a to kvůli množství sněhu, které napadlo. Nahoře je sněhu nejvíc a navíc už se tam ani nedá prohrnovat. Běží se vyloženě úzkou cestičkou,“ popsal organizátor libického závodu Jaromír Culek. „První to mají opravdu nejtěžší, ti vzaději už mají cestu více ušlapanou. Takže se nevyplatí bláznit úplně vepředu,“ zasmál se Němec.

Nechyběly ani odměny pro běžce. „První žena dostane lyže, muž peněžní poukázku a všichni účastníci pak dostanou medaile s logem Spálavky,“ prozradil ještě před závodem Culek.

Lidový závod na jeden kilometr, který se běžel po městysu, začal přesně ve chvíli, kdy hodiny na místním kostele začaly odbíjet dvanáctou hodinu. Dospělí pak vyběhli o hodinu později.

Na start se postavila například Hana Jelínková z Třemošnice, která závodila s celou rodinou. „Účastníme se pravidelně, i když jsem jen rekreační běžec. Navíc se musím přiznat, že nerada běhám do kopců,“ svěřila se. Podobně na tom byl i další závodník. „Už jsem tento závod běžel dvakrát, ale je to dřina. Můj cíl je hlavně doběhnout a nebýt poslední,“ pověděl Pavel Paul z Počátek.

V Libici nad Doubravou se letos běželo už počtvrté. Co se týče seriálu, jednalo se o třetí ročník. Za tu dobu se závod u běžců těší velké oblibě. „Letos to začíná být masovější. Například v Třemošnici jsme loni měli 75 lidí a tuto sezonu jich přišlo skoro 120, takže jsme s účastí moc spokojení,“ pochvaloval si Němec.

Příznivce Želenohorského poháru čekají ještě dva závody. Kubátecky běh v Malči, který se koná 9. února a bezděkovský Železnohorák, na jehož start se účastníci postaví 23. února. A proč zrovna zimní výběhy? „Protože v létě jezdíme na kole a na běhání není moc času. Hledali jsme zkrátka takový doplněk na zimu,“ vysvětlil Culek.