Na start nesoutěžního lidového běhu, který měřil 1 234 metrů, se postavilo přes 500 nadšenců. Mezi nimi byl i starosta Jeníkova Pavel Kopecký. „Po čtyřech letech se mi běželo docela špatně, protože jsem netrénoval. Navíc mě u pekárny chytla křeč do lýtka. Příště se nesmím zapomenout pořádně rozcvičit,“ pověděl na pódiu divákům starosta.

V hlavním závodu pak vyběhlo 176 běžců. Mezi nimi byli i závodníci z Keni, Maroka a Ukrajiny. Nejnáročnější část čekala na běžce hned za městem. „Nejvíc náročná je první část tratě, kdy se běží do vsi Kobylí Hlava a trať neustále stoupá. Pak už je to celkem příjemné,“ přiblížila Jarmila Kratochvílová.

Závod s přehledem ovládli Keňané. Zvítězil Wycliffe Kipkorir Biwot, který patnáctikilometrový závod zaběhl za 46 minut a 51 vteřin. Jen o sedm vteřin horší byl druhý závodník z Keni Abel Kibet Rop. Na třetím místě pak s časem 47 minut 15 vteřin skončil Ukrajinec Dmitro Musiatczenk. Mezi Čechy byl nejlepší Kamil Krunka, který skončil na sedmém místě.

I v ženské kategorii vyhrály Keňanky. První doběhla v čase 56 minut 58 vteřin Jane Ngima Mbogo a o pouhou vteřinu později Rut Nundu Mbatha. Na třetím místě skončila Hellen Jepkosgei Kimutai. Hned za nimi se umístily Češky. Na čtvrtém místě byla Daniela Havránková a za ní Radka Churaňová.

Tradičním účastníkem závodu je například Jan Žanda z Chotěboře. Od roku 1984 nevynechal jediný závod. „Dělal jsem atletiku závodně, takže jsem sem jezdil v rámci přípravy. Teď už se dá říct, že je to téměř povinnost,“ zasmál se Žanda.

Ze závodu se u Žandů stala rodinná tradice. „Kromě mě běželi hlavní závod i moji dva synové a vnučka se pak účastnila lidového závodu,“ prozradil běžec. „Běželo se mi lépe, než jsem čekal. Navíc oproti loňsku, kdy byla zima, bylo za mě tentokrát ideální počasí,“ dodal Žanda.

Právě počasí závodníkům opravdu přálo. „Zažili jsme tady všechno počasí, protože termín Velikonoc se mění. Často se závod konal i koncem dubna, takže jsme běhali ve sněhu, dešti, větru, po ledovce… Ale tentokrát, když máme pětatřicáté výročí, někdo nahoře rozhodl, že bude pěkně,“ řekla s úsměvem Kratochvílová.

Na povídání s Jarmilou Kratochvílovou se můžete těšit už příští týden v Havlíčkobrodském týdnu.