„Život člověku neustále přináší nějaká překvapení a já se přiznám, že jsem donedávna nevěděl, jaký člověk v Havlíčkově Brodě žije. Chci vám poděkovat za vaši odvahu v roce 1968, kdy jste byl připraven chránit naši vlast a pokud by byl vydán rozkaz, tak bojoval,“ řekl brodský starosta Jan Tecl.

Jako bývalý velitel 1. výsadkové roty zvláštního určení se Antonín Stachovský se svojí jednotkou schází zhruba dvakrát do roka. O to větší pro něj bylo překvapení, když se veteráni objevili na brodské radnici. „Jediným bodem dnešního rozkazu je poděkování našemu veliteli, za jeho odvážný postoj,“ předal jeden z veteránů svému bývalému veliteli, jak sám řekl, jeden z posledních denních rozkazů.

Na dobré skutky se zapomínat nesmí, razí heslo výsadkoví veteráni, právě proto tuto akci sami iniciovali a svému veliteli předali vyznamenání klubu výsadkových veteránů. Z rukou starosty Jana Tecla plukovník Stachovský získal Cenu Města Havlíčkův Brod.

Útvar zvláštního určení, kterému Antonín Stachovský velel, měl na starosti hloubkový průzkum a diverzi. Své podřízené učil hlavně dobře střílet a nenechat se zabít. „Kluci mi říkali, vy jste nás honil! Ale já je nehonil, já jim jenom zvyšoval tělesnou zdatnost,“ zavzpomínal s úsměvem. V srpnu 1968, kdy do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem a obsadila většinu důležitých měst, se svou jednotkou čekal na rozkaz k boji. Svou vlast byl připraven bránit. „Nikdo tehdy nic nevěděl. Až když začaly chodit zprávy, že jsou tady Rusáci, zabezpečili jsme prostor a čekali. Já jsem se nebál nikdy, ani uvázaného psa,“ dodal bývalý velitel VÚ 9669 a poděkoval svým „klukům“ i městu za ocenění.