Interiér barokního zámku výstavou s názvem Jaro na vsi doslova rozkvetl. Návštěvníky tu přivítá záplava jarních a velikonočních dekorací, které pro výstavu vytvořily šikovné ruce členek kroužku lidových tradic ze zdejšího Domu dětí a mládeže Junior. Znalost starých technik a zvyků spolu s neobyčejnou tvořivostí vytváří výstavu plnou inspirativních nápadů, radosti a svěžesti. Lidé tu mohou obdivovat bohatou velikonoční tabuli a dozvědět se mnoho zajímavostí o jarních svátcích a s nimi spojených zvycích, které se mnohde stále udržují.

„Výstava je zatím laděná hodně ve velikonočním duchu. Lidé tu ale naleznou i další svátky, například Letnice nebo Filipojakubskou noc. Někdy v červnu se výstava zase trochu zaktualizuje a částečně poletní,“ uvedl kurátor muzea Jiří Málek.

Návštěvníci se tu mohou seznámit s méně či více známými svátky a lidovými zvyky, které je doprovázely. „K vybraným svátkům jsme připravili informační panely a členky kroužku lidových tradic je tematicky dozdobily. Podobnou výstavu jsme dělali již před několika lety, ale s vánoční tematikou, a měla velký úspěch,“ doplnil Jiří Málek. Dočíst se tu můžeme třeba o svátku Božího těla, který se slavil v období mezi 21. květnem a 24. červnem. Lidé v té době přinášeli do kostela na mši věnečky z lučních květin. Věřili, že posvěcené věnce ochrání hospodářství před bleskem a krupobitím.

Další část výstavy připomíná dodnes udržovaný a oblíbený zvyk pálení čarodějnic, který každoročně rozsvítí kopce nad vesničkami i městy hořícími vatrami. Inspiraci zase nabízí bohatě vystrojená velikonoční tabule, kde jsou vedle velikonočního beránka také nádherně zdobené kraslice nebo takzvaná pučálka, nebo-li naklíčený a opečený hrách, což bývalo oblíbené postní jídlo. Nechybí samozřejmě ani ozdobené větvičky nebo typický symbol Velikonoc, kterým je vejce. Vajíčka symbolizovala plodnost a pokud byla červená, pak lásku. Ostatně název kraslice vznikl z původního slovanského označení krasnyj. Vejce se však dříve barvila především přírodními barvivy, třeba v odvaru z cibulových slupek.

Od příštího týdne chystá muzeum pro návštěvníky také zajímavou novinku, která jim blíže představí práci muzejníků. „Připravujeme takový veřejný depozitář, kde si návštěvníci budou moci zahrát na kurátory a vyzkoušet si naši práci,“ prozradil Jiří Málek.

Kdo by chtěl výstavu navštívit, má možnost tak učinit až do 2. září. Vstup do zámeckého parku je v současnosti z rozhodnutí majitelů, zakázán. Pro vstup do areálu zámku proto lidé musí použít zvonek u vrat do parku nebo se v muzeu ohlásit telefonicky. Prohlídky začínají v každou celou hodinu.