Zúčastnit se mohly jak muži, tak ženy a děti. Závodilo se totiž v celkem sedmnácti kategoriích, mezi kterými byla i týmová kategorie. „Sešlo se nám skoro 200 registrací,“ pochlubil se jeden z organizátorů jeníkovského mistrovství Martin Kratochvíl.

„Z mužů nakonec nejlépe hodil Josef Maliňák, a to 32 metrů a 90 centimetrů. Mezi ženami vyhrála Hanka Vrbová s 20 metry a 30 centimetry,“ popsal Kratochvíl. Vítězové se díky svým úctyhodným výkonům kvalifikovali na mistrovství světa, které bude příští rok hostit Francie.

Děti dostaly medaile a diplomy, dospělí diplomy a vítězové navíc i tolik piva, kolik metrů hodili. „Takže pan Maliňák dostal 33 litrů piva, a to už je slušná zásoba,“ zasmál se organizátor.

Šanci vyzkoušet si vrh gumovou obuví dostali i samotní diváci. „Když jsme je vyzvali, aby si hodili i bez registrace, tak si to zkusili takřka všichni bez rozdílu věku. Na stanovišti se nám najednou sešlo osmdesát lidí,“ neskrýval nadšení Kratochvíl.

Zda budou v holínkových závodech pokračovat, se rozhodne příští rok na jaře. Jisté ale je, že cestu k srdci diváků si soutěž našla už nyní. „Celé mistrovství hodnotím jako velice úspěšné. Vyšlo nám počasí, přišlo hodně diváků a co mám zpětnou vazbu, tak to hodnotí kladně i příchozí a závodníci,“ prozradil Kratochvíl.

Fakt, že se mistrovství konalo zrovna na sváteční den, nebyl náhodný. S nápadem pořádat tyto nevšední závody přišli organizátoři loni při loňské výsadbě jeníkovské lipové aleje ke 100 letům založení Československa. „Panovaly tehdy nevlídné meteorologické podmínky a nezbytnou výbavou každého sázejícího v deštivém a blátivém počasí byly právě holínky,“ zavzpomínal Kratochvíl.