„Je nás tady asi 70 z celé republiky. Já jsem přijela poprvé, ale jezdím do Chotěboře pravidelně na velký letní festival. V komunitě fanoušků sci-fi a fantasy se pohybuji od třinácti let, poté, co jsem viděla Pána prstenů,“ svěřila se jedna z účastnic setkání v hotelu Fantazie Věra Malcová z Prahy. Její oblíbenou literaturou jsou komiksy. Z Prahy přijeli i Jan a Nikola Ekrtovi. Oba ve stylovém kostýmu. Do Chotěboře jezdí už 15 let, hlavně na velký fantasy festival na začátku letních prázdnin. „Já se dříve věnoval historickému šermu a lukostřelbě, ale mám rád i stolní deskové hry. Rád si zahraju i Člověče, nezlob se,“ prozradil Jan.

Speciální Fan City festival nabízel tři dny účastníkům videohry, deskové a karetní hry, sledování seriálů, besedy a soutěže. Zájemci si mohli postavit třeba fantazy ulici z kostek Lega nebo se dozvědět něco zajímavého o seriálu Stargate, dokonce i diskutovat na žhavé téma, oč jde lidem, kteří protestují proti změnám klimatu, jestli jim jde skutečně o ekologii nebo byznys. Festival Fan City má dlouhou tradici. Konal se hlavně v Praze, ale v roce 2013 se vrátil do Chotěboře do zrekonstruovaného hotelu.

Fan City navazuje na desetiletou tradici s původním názvem Festival fantazie Speciál, který se konal v městečku Chotěboř na Vysočině. Patří do série spolu s Festivalem fantazie (od 1996, největší v ČR, z největších v Evropě), PragoFFestem, GameFFestem a dalšími FFestivaly. První ročník redesignovaného festivalu se uskutečnil v roce 2011 v prostorách KC Novodvorská na pražské Lhotce. Hlavními hosty se vedle tuzemské elity spisovatelů v žánrech sci-fi, fantasy a horor stali zejména zahraniční herci Danny John-Jules (Kocour v sitcomu Červený trpaslík) či Tony Amendola (představitel jaffského mistra Bra‘taca z Hvězdné brány).