Nad hranatou kostkou věk nehraje roli. Akci pořádá společně osadní výbor a kronikářka Drahoslava Hepnerová. „Akce vznikla spontánně, inspiraci jsme si vzali jinde, ale to nic nemění na tom, že se soutěž u nás uchytila. Pořádáme ji už potřinácté," upřesnila kronikářka. Jak prozradila, za dva roky slaví soutěž jubileum, a tak by si Drahoslava Hepnerová dokázala představit oslavu v podobě turnaje třeba na okresní úrovni. „Ani mistrovství republiky by nebylo od věci. Když se dnes mohou rozdávat mistrovské tituly v házení holínkou, proč ne ve stolní hře,“ dodala paní Drahoslava s humorem.

Závěrečný obraz představení Živého betlému.
Živý betlém se stal ve Světlé nad Sázavou tradicí

„Je to rodinné a sousedské klání. Účastní se děti i dospělí. Právě proto se hraje Člověče, nezlob se, protože tu hru zvládnou bez rozdílu děti, rodiče i senioři," dodala Drahoslava Hepnerová na vysvětlenou, proč si pořadatelé nevybrali jinou hru. Celá soutěž trvá asi čtyři hodiny. Pravidla jsou vcelku jednoduchá. Hráči si vylosují čísla a utkají se ve vyřazovacích kolech. Konečnou partii sehrají mezi sebou jen ti nejlepší, z nichž vyjde vítěz.

O emoce není nouze

„Ten získá putovní figurku, na kterou zapíšeme jeho jméno. Bohužel stává se, že vítězství dobývají přespolní hráči,“ konstatovala kronikářka. Také o emoce prý není nouze. Hlavně děti turnaj doslova prožívají a nad hrací kostkou občas ukápne i slzička, když se partie nepodaří. Například Jaroslava Prokšová ze Svatého Kříže je už ve věku seniorském, ale ani ona se nedá nad figurkami zahanbit. „Mám natrénováno z doby, kdy jsem hrála s dětmi, účastním se pravidelně. Vyhrála jsem asi dvakrát. Sedět doma rozhodně nechci," svěřila se paní Jaroslava. O štěstí a výhru se letos pokoušela i školačka Lucie Kalinová. „Pravidelně trénuju doma s mámou, tátou i babičkou,“ pochlubila se malá slečna.

Jak si posteskl místní knihovník Jiří Svoboda, je škoda, že se soutěže účastní málo dětí. „Loni tady byly dokonce jen dvě. Většinou soutěžili rodiče a senioři. Letos je to lepší, ale stejně bych si dovedl představit větší účast. Natiskli jsme plakáty, vyvěsili je v obci. I v novinách byla pozvánka. Děti mají být venku, bavit se a hrát si. Co dělají doma, netuším,“ povzdechl si knihovník.

KRÁSNÁ TRADICE. Příběh o Putování do Betléma bude v Pohledu a v Ledči slavit jubileum díky nadšení organizátorů.
V Pohledu a v Ledči putují do Betléma desítky let, v Měříně naopak tradice končí

Soutěž ve Svatém Kříži si za dobu svého trvání získala fanoušky i na jiných místech okresu. Jezdí sem soutěžit borci z Golčova Jeníkova, Vepříkova, Havlíčkova Brodu nebo Lípy. Věk rozhodně není překážkou. Desátý jubilejní ročník vyhrála například Libuše Heřmánková, které bylo 79 let. Na vítěze čekají zajímavé ceny, které pořadatelé zajistí s pomocí sponzorů.