„Děti byly na začátku pátečního slavnostního dne ostužkovány trikolórou. Poté měly možnost zhlédnout animovaný snímek Fany a pes, který z dětské perspektivy mapuje revoluční hnutí ve Východním Německu a pád Berlínské zdi. Film byl naprosto strhující a shodly jsme se s učitelkami, že nám běhal mráz po zádech a tekly slzy,“ svěřila se jedna z organizátorek akce Michaela Krpálková.

Nechyběla ani beseda s historičkou Alenou Jindrovou, která dětem osvětlila události revolučního roku. „Přiblížila jim atmosféru tehdejší doby, promítla dobové fotografie a v neposlední řadě jim pustila záznam koncertu undergoundové skupiny,“ sdělila Krpálková.

„Na závěrečné besedě jí děti kladly dotazy typu Proč vadily dlouhé vlasy? Proč se nemohlo cestovat? Nebo třeba Jak by to dnes vypadalo, kdyby u nás byl stále komunismus?,“ vyprávěla Krpálková.

Program navíc doplnily hned tři výstavy. Na první se podíleli samotní žáci, když formou obrázků a krátkých textů zpracovávali vyprávění svých předků. Další dvě pak mapovaly revoluční dění v Brodě a připravili je zaměstnanci MDKO a havlíčkobrodského Muzea Vysočiny. Expozici si mohou prohlédnout i zájemci z řad veřejnosti, a to během tohoto víkendu.

Projektu se zúčastnili školáci z Havlíčkova Brodu, Okrouhlice a ze Světlé nad Sázavou. „Konkrétně se jednalo o havlíčkobrodskou základní školu Štáflovu, okrouhlickou Mateřskou a Základní školu Slunečnice a světelskou základní školu Komenského. Celkem přišlo 130 dětí,“ přiblížila Krpálková.