Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední odborné učiliště technické se totiž jako jedna z mála odborných škol na Vysočině zapojila do mezinárodního projektu Erasmus+. Ten je pod patronátem Evropské unie a nabízí možnost celoživotního vzdělávání v Evropě.

Škola se zapojila realizací hned dvou projektů. První s názvem Z Chotěboře do Milána za moderními technologiemi byl financován nejenom z grantových prostředků Evropské unie, ale i z dotace Kraje Vysočina.

V nejbližším období čeká školu další z projektů Erasmu s názvem I AM A STAR (Jsem hvězda, pozn. aut.), což zahrnuje výměnný pobyt žáků partnerských škol a přednáškový týden na téma kariéry a uplatnění se v dalším životě.

„Výjimečnost projektu spočívala v možnosti dlouhodobého pobytu v cizí zemi a především v odborné praxi v zahraničních podnicích a organizacích. Strojírenská firma a autoservis byla dvě místa, kde pracovali studenti naší školy z oborů mechanik – elektrotechnik a mechanik strojů a zařízení. Tento pracovní pobyt v Itálii byl pro naše studenty nesporně velkou životní a pracovní zkušeností,“ zavzpomínal na milánskou misi Oleg Sejfi, učitel angličtiny VOŠ, OA a SOUT Chotěboř, který studenty doprovázel.

Od 19. února proběhne v chotěbořské škole první setkání partnerských škol z Polska, Holandska a Itálie. „Účastníci projektu budou poznávat pracovní příležitosti v regionu, podstoupí různé osobnostní testy a dostanou možnost v praxi si ověřit spolupráci v kolektivu v jiné zemi a s trochu jiným zázemím,“ podotkl ředitel školy Luděk Benák.

Do Chotěboře přijede z každé školy pět žáků a dva učitelé. Sbírat zkušenosti zde budou do 23. února.

Následně v dubnu dostanou studenti VOŠ, OA a SOUT Chotěboř příležitost navštívit v rámci projektu Itálii a v příštím školním roce pak Polsko a Holandsko.