Areál zámeckého parku, který byl v 19. století upraven do anglického stylu, se nachází na levém břehu řeky Sázavy. Kolemjdoucí vybízí k příjemné procházce a na jaře je uchvacuje kvetoucími keři rododendronů. Radnice park průběžně zvelebuje a výrazné změny chystá i v letošním roce. Autory některých z nich budou opět světelští studenti, se kterými město dlouhodobě spolupracuje. V minulosti navrhovali třeba úpravy okolí kostela, promenády na Pěšinkách nebo již zmíněnou sochu čerta. Šance vytvořit sochu pro zámecký park se tentokrát chopili studenti kovářství.

„Když se vyskytla možnost vykovat sochu do parku, žáci učebního oboru v rámci vlastní aktivity namalovali anděla. Pod vedením učitele odborného výcviku Milana Rázla potom v kroužku kreslení a modelování připravili i model,“ uvedl Jan Šafránek z Akademie Světlá nad Sázavou. Později vznikly i další návrhy, které si lidé v únoru mohli prohlédnou v prostorách městského úřadu a o vítězi rozhodovali prostřednictvím hlasovacích lístků. Volit mohli z celkem šesti návrhů. Jeden z nich ale radnici natolik zaujal, že se jí nechala inspirovat pro vznik andělské stezky

„Bez ohledu na výsledky ankety jsme již dříve vybrali jeden z modelů, který se stane vzorem pro takzvanou andělskou stezku. Ta povede od Andělského k Čertovu mostu. Socha je koncipovaná tak, že vytváří krásný umělecký celek i s lavičkou. Bude to taková odpočinková Andělská lavička,“ uvedl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Hnik.

Brodská baráková kolonie.
Přednáška lidem představí život v barákové kolonii

Hlasování o soše, která bude stát u Andělského mostu, bylo nakonec velmi těsné. Na prvním místě se stejným počtem hlasů se umístily hned dvě sochy. Vítěze nakonec vybrala Rada města. „Vítězem ankety se stal anděl číslo 3. Celkem lidé odevzdali 532 hlasovacích lístků,“ doplnil Josef Hnik s tím, že ho hojná účast v anketě velmi potěšila.

Radnice teď vítězné umělecké dílo zadá k realizaci. „Se školou už jsme dohodnutí, že na něm začne pracovat. Andělská lavička přijde na řadu až jako druhá. Hotové by to mělo být do konce října,“ zmínil světelský místostarosta.

Sochy andělů ale nejsou jedinou novinkou, která letos odzdobí světelský park. Zábavu v podobě interaktivní naučné stezky tady najdou i děti. Nápad na její vytvoření městu vnukl loňský dendrologický průzkum parku, při kterém odborníci odhalili zhruba 39 různých druhů dřevin.

„Měli jsme dvě varianty. Jedna byla ale příliš odborná, což je cesta, kterou jsme se vydat nechtěli. Naším záměrem je vytvořit spíše stezku pro děti, při které se něco zajímavou formou dozvědí. Bude zaměřená na přírodu – rostlinstvo, zvířectvo i na zajímavosti z historie města. Stezka bude interaktivní. Děti si tady budou moci prohlédnout třeba lupeny nebo šišky a přiřazovat, ke kterým stromům patří,“ prozradil Hnik.

Naučná stezka by se měla z části realizovat už v letošním roce. Její část by chtělo město zahájit při příležitosti letošních oslav 100. výročí republiky.

Čápi patří mezi první posly jara.
OBRAZEM: Čápi se vrací, na křídlech přinášejí jaro

S celkovou revitalizací parku město začalo už v roce 1998. Tehdy se zrekonstruovala i nejzajímavější stavba celého parku, kterou je ocelový klenutý most, který se nazývá Čertův. V roce 1884 ho postavil zdejší zámečník Jakl. Most se klene nad osmimetrovou kamennou propastí, do které proudí voda z přepadu Horního rybníka. V parku ale návštěvníci naleznou i další zajímavosti. Zdobí ho množství romantických staveb, kterými park obohatil hrabě František Josef Salm-Raifferscheidt. Třeba alpinum s jezírkem nebo Rajský altán na ostrůvku v Dolním rybníku, který každý rok na jaře rozkvete stovkami krásných narcisů. Andělský most, který letos získá svou sochu anděla, vznikl v době revitalizace parku podle návrhu Jiřího Hladovce.