Tentokrát je program oproti předchozím ročníkům pestřejší. Návštěvníci vůbec poprvé zavítají do kostela sv. Kateřiny. „V rámci Týdnů duševního zdraví máme každý rok různé besedy na školách, v rámci kterých mluvíme o tématech týkajících se duševního zdraví. Letos jsme si říkali, že je vytáhneme ven, díky čemuž může přednášku slyšet víc lidí,“ prozradil Michal Pokorný z Fokusu Vysočina.

Letošní festival je zaměřen především na mladší generace. „Celý letošní program orientujeme na mladé lidi, na problémy, se kterými se potkávají a které řeší. Mnoho vážných duševních onemocnění se projeví právě v době, kdy se mladý člověk staví na vlastní nohy. O to složitější je pro něj hledat svou vlastní cestu k zotavení,“ upozornila vedoucí střediska Fokusu Vysočina v Havlíčkově Brodě Eva Teclová.

Dopoledne je určené pro studenty, odpoledne pak pro širokou veřejnost. „Tentokrát jsme připravili tři dopoledne, kam zveme střední školy z Havlíčkova Brodu. Včera odpoledne jsme pozvali pána, který účastníky naučil jógu smíchu, což je určitý způsob, jak relaxovat a posílit tak svoje duševní zdraví,“ nastínil Pokorný.

Studenti si vyslechli přednášku organizátorů kampaně Dávám židli do kruhu. „Hlavní myšlenkou našeho projektu je bořit předsudky proti duševnímu zdraví a snažíme se učit společnost, jak se chovat k psychicky nemocným lidem,“ jeden z organizátorů Lukáš Pavelka.

Přednáška studenty zaujala. „Jsme strašně rádi za zájem studentů. V této věkové kategorii je důležité mluvit o psychických problémech, protože studenti jsou možná nejčastější skupina, kde se vyskytují,“ řekl Pavelka.
Dávám židli do kruhu dává studentům šanci získat i peníze na vlastní projekty týkající se duševního zdraví. „Spočívá to v tom, že když škola chce udělat jakoukoliv aktivitu spojenou s duševním zdravím, tak nám může dát vědět, požádat o grant a získat tak grant na danou činnost. Tato příležitost zaujala i havlíčkobrodské studenty. „Zejména první skupinu,“ pověděl Pavelka.

Na dnešek je naplánované setkání u kávy. „Dnes tady bude kavárna a hudební odpoledne. Od sedmnácti hodin se lidé mohou těšit na koncert frontmana kapely Trabandity Jardu Svobodu,“ pozval Pokorný. „Kávička bude zdarma a na oplátku mohou lidé přispět na opravu svaté Kateřiny. Říkali jsme si, že kdo bude chtít zaplatit, tak to může udělat tímto způsobem a pomoci tak dobré věci,“ vyzdvihl Pokorný.

Festival duševního zdraví se ve čtvrtek přesune na Havlíčkovo náměstí. „Týden ukončíme ve čtvrtek na náměstí. Připravili jsme koncerty tří kapel a zpěváků, mezi nimiž budou různé vstupy. Například přijde mladá holčina z Havlíčkova Brodu, která má osobní zkušenost s duševním onemocněním a povypráví, jak to prožívala ve škole. Kapely jsme se snažili volit takové, aby zaujaly i mladé lidi,“ přiblížil Pokorný.

Program pro veřejnost:

Úterý 11. září (Kostel sv. Kateřiny)
14.00 – 18.00 – Kavárna u řeky
18.00 – Koncert Jardy Svobody

Čtvrtek 14. září (Havlíčkovo náměstí)
17.00 – Swinging Chipses
18.30 – rapper Maniak
20.00 – Voxel