Akci vyhlašuje každý rok Svazek obcí Podoubraví (SVOP). Nápad uspořádat kulturně, sportovně, společenskou akci, při které by se pobavili všichni bez rozdílu věku, přišel už v době, kdy svazek vznikal. První akcí byla, s ohledem na tehdy módní volbu královen krásy, volba Miss Podubraví. Ale soutěž SVOP nakonec zrušil, protože se našlo jen málo dívek, které chtěly soutěžit o titul. Volbu Miss se SVOP rozhodl nahradit mnohem zábavnější a akčnější podívanou.

První kolo Podoubravského víceboje se konalo v roce 2010 v Jeřišně. „Soutěží vždy tříčlenný tým složený ze starosty a dvou zastupitelů,“ vysvětlil základní pravidlo místostarosta Ždírce nad Doubravou Bohumír Nikl. Podoubravský víceboj se koná každý rok v jiné obci, většinou v té, která si v posledním ročníku vedla nejlépe. Občané jednotlivých obcí mohou přijet fandit a svůj tým povzbuzovat k lepším výkonům.

„Kam to vezeš, nějak se ti rozjíždějí kolečka,“ hecoval svého kolegu místostarosta Sobíňova Rudolf Adamec při soutěžním štípání dřeva a následném transportu polen na dětském vozíčku.

„Ono se řekne soutěžit, ale mimochodem už sestavit soutěžní tým není jen tak. Zastupitelům se moc nechce, musel jsem letos zapojit manželku. Stejně tak není jednoduché dát dohromady soutěžní program a vymyslet disciplíny,“ podotkl starosta Bezděkova Zdeněk Dvořák. Letos byla organizace víceboje v rukou obce Sobíňov, která zvítězila loni.

„Soutěžit se bude v deseti disciplínách a nebude to žádná procházka. Na každém stanovišti si mohou soutěžící vyzkoušet svoji zručnost, sílu, postřeh, rozum a odvahu. Někomu to dá pořádně zabrat. Plán soutěže sestavovalo vedení obce ve spolupráci s našimi spolky. Letos například budou soutěžící montovat dřevěné lavičky, které pak využijeme při sportovních a kulturních akcích. Starostové si vyzkoušejí střelbu z luku. Naše moto pro dnešní den zní, hlavně nevyhrát, ať dáme šanci někomu dalšímu,“ popsal soutěžní program s humorem starosta Sobíňova Miloš Starý.

Všech sedmnáct tříčlenných družstev se vydávalo na trasu víceboje s pětiminutovým odstupem. I když radní vzali sportovní zápolení opravdu vážně, nouze o zábavu a smích nebyla. Konečné vítězství patřilo nakonec týmu z obce Slavětín. Na druhém místě skončil Bezděkov, třetí byl tým Čečkovic a takzvaná bramborová medaile skončila na kontě města Chotěboř.