Nejdůležitější jsou podle starosty Vepříkova Petra Bárty vztahy mezi obyvateli obce. „Je to hlavně o lidech. Kdybychom tady neměli lidi, kteří jsou zapálení do toho, co dělají, tak bychom se těžko umisťovali. Ať už je to spolek Stodola krasných krámů, hasiči nebo třeba cyklisté, ta obec zkrátka musí táhnout za jedno,“ míní starosta vesnice Vysočiny 2018.

V nejrůznějších kategoriích ankety Vesnice roku Kraje Vysočina ale Vepříkov boduje už několik let. V roce 2012 si odnesl diplom za zachování venkovského dědictví, v roce 2013 získal bílou stuhu za činnost mládeže, v roce 2014 se Vepříkovští mohli chlubit diplomem za systematický rozvoj obce, další rok pak modrou stuhou za společenský život, v roce 2016 si odnesli Cenu naděje pro živý venkov a o rok později diplom za uchování podvědomí o historii obce.

„Vepříkov je příkladnou obcí, která se dlouhodobě rozvíjí po všech stránkách, žije bohatým spolkovým a kulturním životem," oceňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Spolků, ve kterých se mohou Vepříkovští sdružovat, mají pěknou řádku. „Máme u nás a v místní části Miřátky dva sbory dobrovolných hasičů, cyklistický oddíl, spolek Stodola krásných krámů. Jsou tady chovatelé, myslivecké sdružení Kámen a máme tady i včelaře,“ vyjmenovává Petr Bárta.

Nechybí ani aktivity pro mládež. „V roce 2016 jsme postavili discgolfové hřiště. Mladé to chytlo, ale chodí i starší. Je v areálu, kde je i rybník, který jsme odbahnili a je nyní vhodný ke koupání. Máme tady hřiště s umělou trávou, které je pod světly, takže si lidé mohou zahrát i za tmy. Nově jsme nechali zasíťovat třináct parcel, takže i v tomto ohledu na mladé myslíme, abychom je sem přitáhli,“ vyzdvihuje Bárta.

Letošní výhra v anketě Vesnice roku přinesla Vepříkovu mimo jiné i milion korun. Starosta už přesně ví, na co ho obec použije. „Nedávno nám přivezli projekt na vytápění kulturního domu a hasičské zbrojnice tepelným čerpadlem. Tam to topení chybělo, takže bychom ten milion chtěli dát na vytápění komplet celých zmiňovaných budov,“ prozrazuje Bárta.

Významnou roli hrají v obecním rozpočtu i dotace, a to jak evropské, tak z národních fondů. „V budově obecního úřadu se dělala nová fasáda, zateplení, nová okna a topení, to vše z evropských dotací. Celkem toto všechno stálo asi dva miliony čtyři sta tisíc. Co se dále týče Unie, tak jsme v místní části Miřátky, kde máme svůj vodovod, dělali vrt. Ale jinak se snažíme čerpat spíše z národních programů. Například díky ministerstvu zemědělství máme čističku,“ vzpomíná Bárta.

Další větší investicí bude zřízení bydlení pro turisty nebo třeba oprava silnic. „Chtěli bychom na půdě budovy obecního úřadu udělat turistické ubytování, protože tady ve vsi chybí. Dále chystáme odbahnění rybníka a chceme se ještě v budoucnu se věnovat opravě komunikací. Tomu ale bude předcházet taková velká akce, která nás čeká příští rok. Bude se tady totiž dávat elektřina do země,“ poodhaluje Bárta plány do budoucna.

Vepříkov ale čeká i řada kulturních akcí. „Tradičně to bude hasičský a myslivecký bál, Desítka po Habersku, to je pochod, který děláme ve spolupráci s městem Habry a obcí Leškovice, turistickou vyjížďka, rozloučení s prázdninami, pohár starosty v hasičském sportu, jarní i podzimní kolo mariáše. Tradiční už jsou i vepřové hody a před Vánocemi zpívání u kapličky. Chceme zkrátka pokračovat v tom, co je už tak nějak nastavené,“ dodává starosta.