Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatel Samotína je tolik, co apoštolů

Žižkovo Pole, Samotín – Nejmladší částí staré obce Žižkovo Pole je vesnička Samotín. První domy v ní byly postaveny v roce 1765 na pozemcích Dolního dvora.

26.4.2013
SDÍLEJ:

Samotín.Foto: Ivo Havlík

Poslední popisné číslo je z počátku dvacátých let minulého století. Ve vsi se dříve otáčel autobus, dnes už „dovnitř" nezajíždí, zastávku má asi kilometr od první chalupy na silnici spojující Macourov a Českou Bělou. Samotín je totiž věrný svému názvu.
„Ve vesničce, která spadá pod naší samosprávu, dnes žije jenom dvanáct obyvatel, převahu tam už mají chalupáři," řekl Deníku Milan Pátek, člen zastupitelstva Žižkova Pole a starosta místního sboru dobrovolných hasičů.

Na Vysočině jsou dvě  vesničky tohoto jména

Nejmenší ves na Havlíčkobrodsku se ráda plete se Samotínem u Sněžného na Novoměstsku. Dezorientace se dopustila i autorka bakalářské práce na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity Martina Bednaříková. Studentka katedry výtvarné výchovy ilustrovala básnickou sbírku Ladislava Fikara z roku 1945 s názvem Samotín a uvedla, že český lyrik se narodil v Samotíně v okrese Žďár nad Sázavou. Zeměpisnou záměnu hodnotící komise nepostřehla.

Fikar se narodil 29. června 1920 v Samotíně na Havlíčkobrodsku.  Fikar zřejmě nadlouho zůstane nejznámějším rodákem. Vystudoval gymnázium v Německém Brodě a po válce Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Byl šéfredaktorem nakladatelství Československý spisovatel, ale po skandálu s vydáním románu Josefa Škvoreckého Zbabělci byl přeřazen do Čs. státního filmu. Na Barrandově potom stál v čele tvůrčí skupiny, takzvané nové české filmové vlny. Jeho nejvýznamnější básnickou sbírkou zůstala kniha Samotín, kterou vydala Mladá fronta již v roce 1945.

Autor se ke sbírce dvacet let vracel, takže v roce 1967 vyšla v rozšířeném vydání znovu. Podle literárních historiků šlo o jeden z nejvýznamnějších poválečných lyrických debutů v moderní české poezii.  Ze samotínského vršku Na kopci (542 m n.m.) jsou nádherné rozhledy, vidět je i špice kostela sv. Víta v Havlíčkově Borové. V Samotíně asfaltová silnička končí. Okolo chalup a dvorů v nerozptýlené zástavbě se projde za pět minut. Dál už pokračuje jen polní cesta. Rozchází se do  Krátké Vsi a Stříbrných Hor. Milan Pátek radí dojít alespoň ke dvěma bývalým vodním mlýnům na Macourovském potoce, k Dolnímu dvoru a hájence.  

Ivo Havlík

Autor: Redakce

26.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení