Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborné školy se chtějí vrátit 
k tradičním učebním oborům

Pelhřimov – Na tradiční obory, které bývaly pýchou českého průmyslu, ale v nedávných letech stály stranou zájmu, lákají pelhřimovské odborné školy.

13.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

Jedna ze škol chce co nejdříve po letech naplnit 
a poté pravidelně naplňovat obor Oděvní technik – návrhář. Jiná střední škola se pro změnu chystá nabízet vyučení v tradičním oboru, který hodlá odtajnit později.

Zatím se záměr realizovat moc nedaří. To platí především pro obor, který nabízí Střední průmyslová škola 
a Střední odborné učiliště (SPŠ a SOU) Pelhřimov. 
O obor Oděvní technik – návrhář je velmi malý zájem. „Jedná se o čtyřletý obor s maturitou a ve školním roce, který začne po prázdninách, se v něm bude připravovat na svoji budoucí profesi pouze pět děvčat ve čtvrtém ročníku a šest ve třetím ročníku. Dvakrát za sebou se obor vůbec nepodařilo naplnit," popsala Dagmar Marešová, učitelka odborného výcviku na zmíněné škole.

Střední odborné školství 
v textilních oborech prošlo v nedávné minulosti podobným vývojem jako celé odvětví. Český textilní průmysl neobstál v souboji 
s levnou asijskou konkurencí, přesun výroby do Číny a dalších asijských států vypadal dokonce jako definitivní a nevratný krok.
Jenže časy se změnily 
a výroba se částečně začíná vracet zpět do Evropy. 
A navíc, firmy, které se sázkou na kvalitu v těžkých dobách uspěly, začínají pociťovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to přinejmenším kvůli generační obměně zaměstnanců. „Odborníci v oboru stárnou a nová generace chybí," přitakala Marešová.

Obnova textilních oborů na středních odborných školách nejrůznějšího typu ale není zatím úspěšná. SPŠ a SOU Pelhřimov má ve všech typech studia, oborech a ročnících na šest stovek studentů a učňů.

Pouze zmíněných jedenáct dívek se tam připravuje v textilním oboru. „Děvčata, která se k nám hlásí, chtějí být pořád hlavně kadeřnicemi. Přitom z hlediska budoucího uplatnění na trhu práce je dnes studijní obor Oděvní technik – návrhář rozhodně perspektivnější," zhodnotila preference zájemkyň při volbě studijních oborů učitelka odborného výcviku.

Navíc jde o obor, v němž se spojuje tradiční řemeslo 
s využíváním moderní techniky. A maturitní zkouška prestiž absolventa, přesněji řečeno absolventky, 
určitě zvyšuje.

O uplatnění na trhu práce ani nemluvě. „Absolventky oboru oděvní technik – návrhář jsou žádané ve firmách v Pelhřimově i v okolí. Oděvní a kožedělné firmy jim nabízejí nejen práci hned po dokončení školy, ale rovněž odbornou praxi během studia," přiblížila zájem firem v regionu Marešová.

Rovněž Hotelová škola Pelhřimov reaguje přípravou nového oboru na vývoj na trhu práce. Od školního roku 2017/2018 plánuje otevřít obor, který ze středních škol obdobného zaměření prakticky zmizel.

V tuto chvíli vedení školy ale nechce být zatím konkrétní. O okolnostech zavedení nového oboru právě jedná, jasno by mohlo být 
v horizontu týdnů.

Autor: Jiří Jíra

13.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení