Uskuteční se ve dnech 24. a 25. května pod záštitou Ministerstva kultury a Národního památkového ústavu. Organizačně se jí ujal místostarosta Havlíčkova Brodu a současně i předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libor Honzárek. Generálním partnerem konference je Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.
„Konference, která je svým pojetím a zaměřením u nás zcela ojedinělá, má poukázat na současný stav památek a na přístup jejich vlastníků v péči o ně. Zabývat se bude především vzájemným vztahem památkářů, architektů a investorů. Oni společně totiž nesou značnou odpovědnost za konečné uspořádání veřejného prostoru a za dotváření historicky definovaného rázu našich měst, obcí a vůbec celého krajinného rázu," uvedl Honzárek.
Na dobrých i méně zdařilých příkladech bude interpretována reálná skutečnost stavu i trendu vývoje v oblasti památkové péče, památkového urbanismu a architektury. „Diskutovat se bude především o potřebě vedení vzájemného dialogu mezi památkářem, projektantem a investorem nejen v procesu přípravy, ale i v průběhu vlastní realizace oprav památkových objektů. Stejně tak o podmínkách při uplatňování nových staveb v chráněných a hodnotných lokalitách, případně o samotných úpravách veřejných prostranství, situovaných v oblastech celospolečenského zájmu," upřesnil Honzárek.
Do Havlíčkova Brodu přijedou přední čeští památkáři, projektanti, architekti a investoři. Ti ve svých přednáškách a prezentacích představí své vlastní pohledy na dané téma a ve společné rozpravě následně odpoví i na dotazy účastníků z pléna.
„O mnoha dobrých a špatných příkladech jsme diskutovali již na konferenci, kterou jsem v Havlíčkově Brodě pořádal v roce 2014. Jsem rád, že ani letos nebude naše setkání striktně vědecké a odborné. Jeho programová náplň je určena hlavně lidem z praxe. Tedy řadovým projektantům a stavitelům, zástupcům obecních samospráv z menších měst a obcí, úředníkům státní správy stavebních úřadů, odborů kultury, ochrany životního prostředí a stejně tak studentům stavebních škol a fakult. Věřím, že mezi sebou přivítáme i samotné vlastníky historických objektů, které si zasluhují památkovou ochranu, a v neposlední řadě i naprosté laiky, které prostě zajímá, jak historickou architekturu co nejoptimálněji skloubit s moderními prvky urbanismu," zdůraznil Honzárek.
Program konference tvoří čtyři tematické bloky. První je nazván Zdařilá rekonstrukce historické fasády – nezbytný doklad autentičnosti a originality. Druhý Česká krajina – území s jedinečnými kulturně-his-torickými a estetickými hodnotami. Třetí Ohrožené památky – sakrální i světské a čtvrtý Reklamní smog v historických centrech.
Na konferenci mimo jiné vystoupí:
Václav Girsa – prezident Českého národního komitétu ICOMOS, profesor Fakulty architektury ČVUT, kde vede Ústav památkové péče, člen vědecké rady Národního památkového ústavu.
Karel Kuča – externí vědecký pracovník Fakulty stavební ČVUT v Praze a Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem pro řešení projektů Národní kulturní identity.
Svatopluk Zídek - člen představenstva České komory autorizovaných inženýrů, člen Vědecké rady Národního technického muzea, působí rovněž ve vedení Asociace inovačního podnikání ČR.
Více informací a přihláška na www.konferencehb.cz