Nemocnice musejí i nadále odkládat dlouho plánované operace. Pokud by to situace dovolila, mezi prvními by se zákroku dočkali především ortopedičtí pacienti.

Ilustrační foto.
Kvůli kácení lípy v Želivě stála doprava: na místo vyjela i těžká technika

Nemocnice Nové Město na Moravě

Srovnání počtu operací v lednu 2020 2021
Ortopedie 136 2
Chirurgie 195 84
Urologie 110 54

Nemocnice Jihlava:
Na plánovanou operaci čeká asi tisíc pacientů. Převážně jde o ortopedické zákroky.

Nemocnice Pelhřimov:
Čekací doba na ortopedickou operaci v roce 2020 maximálně čtrnáct až dvacet měsíců. Na operaci žlučníku v průměru tři až čtyři týdny.

Nemocnice Havlíčkův Brod:
V pondělí 12. dubna rozhodne krizový štáb nemocnice o dalších opatřeních.

„Návrat do normálu se zatím nekoná, nicméně hledíme dopředu a v řádech několika týdnů bychom se chtěli posunout. Nyní to záleží na anesteziolozích, kteří jsou vytíženi v červené covid zóně. Pro představu, minulý týden jsme měli i jedenáct nových covidových příjmů za den,“ konstatovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Oproti podzimu mají v Jihlavě více pacientů v těžších stavech, kteří potřebují přístrojové vybavení. Aktuálně je to kolem sedmdesáti nemocných v šesti červených zónách. V jihlavské nemocnici už s Covidem – 19 zemřelo 284 lidí.

„Naše operativa jede zhruba na padesát procent oproti normálu. Operuje se jen u případů, kde by časová prodleva vedla ke zhoršení stavu. Hlavě se to týká onkologických pacientů,“ podotkla Zachrlová.

Na plánovanou operaci v jihlavské nemocnici čeká aktuálně asi tisícovka pacientů.

„Jedná se především o ortopedické zákroky. S těmi chceme začít jako s prvními společně s chirurgií a urologií. Jako první by měla červenou zónu opustit chirurgická oddělení,“ dodala Zachrlová.

V pelhřimovské nemocnici zůstávají plně funkční oddělení Covid 2, Covid 3 a Covid 5. Dohromady jde o sedmdesát lůžek.

Se žlučníkem do čtyř týdnů

Objednací doba u plánovaných hospitalizací na operačních odděleních pelhřimovské nemocnice je stejně jako v Jihlavě nejdelší na ortopedickém oddělení v souvislosti s výměnami totálních endoprotéz (TEP).

Na některá oddělení teď musí zaměstnanci Nemocnice Pelhřimov rozvážet obědy ručně.
VIDEO: Traktor má volno. Obědy pacientům pelhřimovské nemocnice rozváží siláci

„Pacient objednaný na tento zákrok čekal v loňském roce maximálně čtrnáct měsíců a na TEP kolenního kloubu maximálně dvacet měsíců. Pacienti na chirurgickém oddělení čekají na elektivní výkon například na operaci žlučníku v průměru tři až čtyři týdny,“ uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Covidová oddělení zatím neruší ani v Nemocnici v Novém Městě na Moravě, kde mají pět covidových oddělení – infekční, ortopedické, urologické, chirurgie a interna. Každé z nich má osmnáct až dvacet lůžek.

„Pokud by to epidemická situace dovolila, do normálního stavu bychom oddělení vrátili během jednoho týdne. Mezi první by šlo o urologii a ortopedii,“ přiblížila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Jen dvě operace za měsíc

Nejdelší seznam čekatelů na operaci mají taktéž na ortopedickém oddělení. V lednu loňského roku na tomto oddělení provedli 136 operací, letos za totéž období jen dvě.

„Řeč je o velkých operacích, jednodenní zákroky se do toho nepočítají. V roce 2020 bylo v naší nemocnici provedeno v porovnání s rokem 2019 o dva tisíce operací méně,“ upozornila Pecková.

Bolestivé stavy pak nemocnice musejí řešit podáváním léků a injekcí s opiáty.

„Lékaři využívají všechny možnosti, které mají k dispozici, například analgetickou terapii přímo do kloubů či lokální léčbu kortikoidy,“ podotkla Pecková.

Na konci března hledalo na Pelhřimovsku práci pouze 943 lidí.
Nejméně nezaměstnaných je na Pelhřimovsku, rozjíždí se také sezónní práce

Stále stejná je zatím situace i v nemocnici Havlíčkově Brodě. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem, se pohybuje kolem šedesáti. Stále je plně obsazené ARO a polovina kapacity interní JIP.

„Bez volné kapacity těchto lůžek nelze spouštět operativu, proto prozatím plánované zákroky neobnovíme,“ konstatovala mluvčí nemocnice Petra Černo.