Jak vysvětlil starosta Ždírce nad Doubravou Bohumír Nikl každá popelnice v obci zapojené do systému QR by měla svůj čip. Očipované by byly i velké kontejnery na plasty, sklo a papír. „Svozová firma by každou vyvezenou popelnici a kontejner zaznamenala do systému. Takže obec by měla přesný přehled o tom kolik odpadu se z obce vyvezlo, ale také o tom, jestli objem odpadu roste,“ popsal systém svozů starosta Nikl.

Vyvážení odpadu v Podoubraví zajišťuje podle Nikla firma AVE, která tento moderní systém podporuje. „Samozřejmě je potřeba ještě upřesnil detaily, ale první svozy s pomocí QR kódu plánujeme už příští rok,“ dodal Nikl s tím, že podobný systém ve Ždírci už kdysi fungoval. „Jednalo se o čárové kódy, které se lepily na popelnice, ale při svozu docházelo často k poškození nálepky,“podotkl Nikl.

QR kód (anglicky: QR Code, slangově. a nepříliš správné označení je také labyrinth, případně bludiště) je podle odborníků na počítačovou techniku prostředek pro automatizovaný sběr dat. Zkratka vychází z anglického „Quick Response“, tedy kódy rychlé reakce. QR kód dokáže zakódovat mnohem větší množství dat, než klasický EAN čárový kód.QR kód má až 40 různých velikostí, může obsahovat písmena, čísla nebo japonské znaky kandži a je schopný pojmout různé množství informací podle obsahu: