Tak zní verdikt městských radních, kteří se nedávno rozhodli kontroverzní stánek za několik set tisíc korun po zimní pauze již do středu města neinstalovat.

„Důvodů, proč se kiosek již na náměstí neobjeví je víc. Tím, hlavním jsou ale negativní ohlasy veřejnosti. Navíc jsme samozřejmě řešili i problémy se sociálním zařízením a podobně,“ konstatoval včera havlíčkobrodský radní Libor Honzárek.

„Působí jako výměníková stanice tranzitního plynovodu, splňuje veškerá kriteria ošklivosti, hulvátství a arogance na krásném náměstí,“ okomentoval například již dříve stavbu Štěpán Podešť z Havlíčkova Brodu.

Libor Honzárek připouští, že byl zamítavým stanoviskem některých obyvatel města poněkud zklamán. „Myslím, že by si na něj lidé zvykli. Ostatně odborníci v čele s architekty, nebo památkáři v něm žádný problém neviděli. Byl propracován do detailu a měl svým moderním vzezřením záměrně působit jako protiklad k sousednímu mariánskému sloupu. Je to odraz moderní architektury,“ zamyslel se brodský radní.

Naopak Jan Schneider, předseda Okrašlovacího spolku Budoucnost toto rozhodnutí vítá. „Už od počátku jsme jeho umístění nepokládali za šťastné řešení. Myslím, že se kiosek příliš neosvědčil a náměstí bude bez něj vypadat lépe,“ uvedl Schneider.

Nehrozí postih?

Problémem by při odstranění stánku teoreticky mohla být návaznost na evropské dotace, které napomáhaly financovat celou revitalizaci středu města. Stánek byl totiž součástí celého projektu.

Na místě je tedy otázka, zda městu nehrozí při zrušení tohoto občerstvovacího místa na náměstí nějaká sankce.„Tuto možnost jsme prověřovali a snad nic takového nehrozí. Stánek totiž patřil mezi neuznatelné náklady. Ale nejdřív musíme mít jasné vyjádření kompetentních úředníků na papíře,“ upřesnil Hoznárek.

Radnice tedy v současné době hledá místo, kam budovu, kterou kompletně zaplatilo město, umístit. „Prozatím o tom teprve jednáme,“ nechal se slyšet například starosta Jan Tecl. V úvahu by podle Honzárka do budoucna připadalo třeba hřiště na Plovárenské ulici, nebo nějaké místo na nábřeží Sázavy.