Hala bude totiž stát hned vedle ženské věznice a díky tomu vzniknou nová pracovní místa i pro ženy odsouzené za závažné trestné činy, které dosud nemohly být zaměstnány. Výroba v nové hale by měla být zahájena již příští rok v červnu.

„Odsouzené ženy budou především balit různé cukrovinky, takže půjde o jednoduchou manuální práci u pásu," uvedla mluvčí věznice Eva Hodná. Ta dodala, že v současné době je ve věznici 746 odsouzených žen, přičemž více než sedmdesát procent z nich pracuje. „O práci je velký zájem. Ženy si vydělají mezi pěti až šesti tisíci korunami měsíčně a díky tomu si hradí například náklady za výkon trestu, výživné na děti, dluhy nebo si spoří," podotkla Hodná. Ta pokračovala, že se i předpokládá, že v nové výrobní hale by mohlo být zaměstnáno i dalších čtyřicet civilních osob z regionu.

Středečního slavnostního zahájení výstavby nové haly a symbolického poklepání na základní kámen se zúčastnil i náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Zimmel a generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek. „Účel trestu má dva důležité významy. V první řadě jde o ochranu společnosti a za druhé o výchovu odsouzených. Ti se ve vězení snaží osvojit správné návyky, aby po propuštění mohli vést řádný život. S tím úzce souvisí i zaměstnání," řekl Zimmel.

Podle Ondráška byl včera položen nejen základní kámen stavby, ale i symbolický kámen v nové etapě zaměstnávání vězňů. „Do budoucna bychom rádi zaměstnávali, co největší počet odsouzených přímo uvnitř vězení. Jejich trestná činnost totiž často neumožňuje práci mimo vězení," vysvětlil Ondráška. Ten podotkl, že ve světelské věznici bude vybudován speciální průchod skrz vězeňskou zeď, který povede do nové výrobní haly. „Díky tomu budou moct pracovat i ženy odsouzené za závažné trestné činy, které dosud nemohly být zaměstnány," konstatoval Ondráška. Podle něho je v České republice v tuto chvíli 20 500 vězňů, přičemž padesát až šedesát procent z nich pracuje.

Projekt si velmi pochvaluje i ředitelka světelské věznice Gabriela Slováková, která uvedla, že nové pracoviště bude kompletně střežené a bude obsahovat moderní bezpečnostní prvky.

„V současné době dojíždějí odsouzené ženy do čtyř soukromých podniků a některé z nich pracují uvnitř vězení," nechala se slyšet Slováková. Ta dodala, že ženy jezdí pracovat například do Kosteleckých uzenin, do jedné rodinné firmy, do výrobní haly společnosti Jipocar Jihlava nebo do společnosti Lion Products v Humpolci.

„Všechny firmy si samozřejmě odsouzené ženy do svých podniků sami sváží, takže například každé ráno a odpoledne odjíždějí z věznice dva autobusy," popsala Slováková s tím, že jakmile bude nová hala, odpadnou i problémy s dopravou.

Belgický výrobce cukrovinek Lion Products spolupracuje se světelskou věznicí již více než třináct let.

„Pozemek v průmyslové zóně jsme si koupili od města v roce 2007 a původně jsme měli v plánu, že výrobní hala bude fungovat již v roce 2013," uvedl jednatel a ředitel společnosti Jan Lion. Ten dodal, že však přišla hospodářská krize a společnost musela stavbu o dva roky odložit. „Jsme rádi, že krize byla zažehnána a můžeme slavnostně zahájit stavbu," pokračoval Lion s tím, že je to velký a významný krok dopředu.

Hlavním investorem stavby je pak společnost PKS stavby Žďár nad Sázavou.