„Dlouhotrvající suché období mohlo být příčinou jejich uschnutí, což znamená totální likvidaci. Mladší stromy nemají totiž tak hluboké kořeny jako jejich starší sousedé a pokud je půda na povrchu zcela vyschlá do hloubi několika desítek centimetrů, jako tomu bylo v tomto roce, tak nemohou nasát vláhu z větších hloubek,“ vysvětlil za Okrašlovací spolek Jan Schneider.
Nejvíce byla ohrožena lipka, vysazená jako první 8. května 2011 ve svahu nad altánkem, avšak ani ostatní stromky na tom nebyly o mnoho lépe. „Počet dnů, ve kterých od jara skutečně vydatně zapršelo, by se dal spočítat na prstech. Vždy vpodvečer horkých dnů proto někteří z členů spolku s konvemi či PET lahvemi nosili životodárnou vláhu ke kořenům stromků. A do svahu vystoupali i několikrát, avšak rychlá, byť vydatná zálivka se nejevila jako úplně optimální,“ popsal Schneider způsob, jakým se snažili členové spolku udržet ohrožené stromy při životě.
Pomohl cenný dar
Nakonec se zavlažovací aktivity členů spolku dostaly na vyšší úroveň. „Okrašlovací spolek totiž dostal darem od Barbory Psotové, provozující advokátní kancelář v havlíčkobrodské Dolní ulici, odolný zavlažovací vak pro pomalou zálivku stromů a keřů, s velmi jednoduchou instalací a obsluhou. Vak od té doby slouží a pokud se osvědčí a tropická vedra budou trvat i v příštím roce, pořídí spolek obdobné zařízení i k dalším mladým lipám,“ zdůraznil Schneider s tím, že členové spolku jen doufají, že se vak nestane předmětem zájmu nenechavců nebo dokonce terčem útoku vandalů. Troškou vody však do něj může přispět každý kolemjdoucí, za což mu jistě stromy uznale pokynou, jakož i členové Okrašlovacího spolku Budoucnost.