Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ojedinělý zájem o bývalý vojenský majetek ztroskotal

Havlíčkův Brod: Rozhořčení, zklamání a rozpaky.

22.2.2013 1
SDÍLEJ:

Finále. Těžká technika společnosti Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod již demoliční práce v kasárnách ukončuje. Foto: Libor Blažek

Právě s těmito negativními pocity se v těchto dnech snaží vyrovnat havlíčkobrodský podnikatel Libor Neumann, majitel a jednatel společnosti NEST HB. Ten chtěl, a stále ještě chce od města odkoupit jeden z objektů v někdejších kasárnách a změnit ho ve školicí středisko.

„Moje konkrétní nabídka byla počátkem tohoto týdne předložena zastupitelstvu, které ji projednalo. Ovšem výsledek je nejasný. Neprošel koaliční návrh, tedy neprodat, ani protinávrh opoziční, tedy prodat. A co bude teď dál, nevím. Přitom jsem nabídku na odprodej objektu, o který mám zájem, našel na webových stránkách města, ten tam mimochodem stále visí, žádost vypracoval přesně podle pokynů, a dokonce složil jistinu ve výši jednoho sta tisíce korun," uvedl Neumann a podotkl, že je postupem středopravé radniční koalice zaskočen. „Očekával jsem větší vstřícnost, a to i s ohledem na její programové prohlášení, ve kterém se hovoří o podpoře podnikatelského sektoru, podpoře investic, tvorbě nových pracovních míst a také o rozvoji vzdělávání. A teď se nemohu zbavit pocitu, že jsem byl jednoduše uveden v omyl," pokračoval Neumann.

Objekt, o kterém je řeč, konkrétně jde o budovu, jež armádě sloužila jako administrativní zázemí, kuchyně a jídelna, se nachází v sousedství místa, kde právě nyní končí demolice dvou nevyužívaných objektů.

Pozemky lze oddělit

„Samozřejmě vím o záměru radnice, která se demolicemi snaží získat volné prostranství, které by následně nabídla investorům. Osobně to ale považuji za nesmysl. Navíc jsem přesvědčen, že brodská radnice v tomto případě nehospodaří dobře, když do demolic pouští pouze vlastní peníze. Navíc považuji vidinu výhodného budoucího prodeje zcelených pozemků potencionálnímu kupci pro velký investiční záměr za poněkud zcestnou, samozřejmě s odkazem na trvající ekonomickou recesi, jejíž konec je jaksi v nedohlednu. Kromě toho celek, o který mám zájem,  stojí na kraji celého pozemku a lze jej bez problémů od demolicemi zcelených pozemků oddělit a užívat nezávisle na nich," konstatoval jednatel.

Společnost NEST HB získala na projekt svého školicího střediska, spojeného s místnostmi určenými pro relaxaci, evropskou dotaci ve výši pěti milionů korun.

Tyto prostředky, které musí vyčerpat do konce roku 2014, by pokryly 60 procent veškerých nákladů. Zbytek by firma investovala ze svého.

Původně chtěl podnikatel Neumann postavit školicí středisko v Pujmanově ulici. „Od města jsem tam koupil pozemek, od bytového družstva objekt někdejší kotelny. Lidé, kteří v této lokalitě žijí, se ale proti mému záměru postavili. Argumentovali rušením klidu, zásahem do zeleně, ale zejména tím, že tam vlastně žádné centrum provozovat nebudeme, že ho změníme v hernu a podobně. To je ale naprostý nesmysl. Čerpání evropských peněz bylo podmíněno tím, že se po dobu nejméně pěti let účel stavby nezmění," připomněl Neumann. Ten později v lokalitě Pujmanovy ulice neuspěl ani s projektem výstavby objektu takzvaného dočasného bydlení. Brodské zastupitelstvo oba záměry do fáze realizace nepustilo.

„Přesto se nechci myšlenky výstavby moderního školicího střediska v Havlíčkově Brodě vzdát. Nechci se smířit  s tím, že půjde o ztracenou investici. Vždyť už jsem do tohoto projektu investoval skoro půl milionu korun. Informoval jsem se na Czech Investu, prostřednictvím kterého jsem evropskou dotaci získal, že stavbu školicího střediska mohu uskutečnit na jiném místě Havlíčkova Brodu. Proto teď usiluji o zmíněný armádní objekt," uzavřel Neumann.

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl potvrdil, že zastupitelstvo města nabídku na odprodej jedné z nemovitostí v areálu kasáren Liboru Neumannovi projednalo a zabývalo se jí.

„Ke schválení prodeje je ale, a to v souladu se Zákonem o obcích, nutná nadpoloviční většina zastupitelů, to znamená v případě Havlíčkova Brodu minimálně 13 hlasů. Pro usnesení prodeje této nemovitosti však hlasovalo pouze osm zastupitelů," připomněl Tecl a dodal, že vzniklou situací se bude zabývat rada města.

„Ta na dubnovém jednání zastupitelstva města předloží svůj návrh na řešení dané lokality. Osobně se ale domnívám, že nakonec dojde k rozhodnutí pokračovat v přípravě lokality tak, aby vzniklo ucelené území. Samozřejmě se budeme snažit získat dotační titul, který by snížil náklady související s touto akcí. Město chce poté ucelené území nabídnout investorovi, který se zaváže zřídit větší počet pracovních míst. V Havlíčkově Brodě stoupá počet nezaměstnaných a vedení města hledá cesty, jak na tuto situaci reagovat," uvedl Tecl. Ten připustil, že aktuální inzertní nabídka odprodeje jednotlivých objektů v areálu kasáren, která je zveřejněna na webových stránkách města, není zrovna optimální. „Zastupitelstvo ale prozatím o jejím stažení nerozhodlo. Počítám, že se i tato otázka stane předmětem jednání rady a zastupitelstva," uzavřel starosta Tecl.

Autor: Jaromír Kulhánek

22.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení