Slepice tak s klidem vypustí na dvorek Marie Valentová, která bydlí na okraji Havlíčkova Brodu. „Bála jsem se, že něco chytnou. Nechtěla bych vybít chov, když jsou na krku Velikonoce,“ poznamenala chovatelka. Uzavřené pásmo má svá pravidla.

„V okamžiku, kdy se v některém místě objeví ptačí chřipka, veterináři vytyčí oblast, kde je možné čekat ohrožení dalších chovů,“ vysvětlil Leoš Vaněček ze Šmolov, který pracuje v Asapu Věž. Toto zařízení má za úkol hygienicky zlikvidovat uhynulá zvířata. Důvodem rušení zákazu zavírání drůbeže na Brodsku je podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka zlepšení situace. „V současné době se ohnisko ptačí chřipky objevilo až na Berounsku ve Středočeském kraji,“ upřesnil Vorlíček.

V Okrouhlici na Havlíčkobrodsku se objevila ptačí chřipka
Slepice mohou z kurníků ven, na Brodsku zatím ne

Slepice v Okrouhlici si tak užívají svobody pohybu.„Zákaz vypouštění drůbeže byl u nás už zrušen, dle oficiální správy, informoval chovatele místostarosta Jiří Toman.

Chovatelé se k nařízení staví různě. Je mnoho takových, co si z opatření dělají legraci. Takovou zkušenost má Jan Bouma, předseda Českého svazu chovatelů Havlíčkův Brod. „Opatření se týká mnoha našich členů. Nikomu se nelíbí, ale musíme respektovat nařízení,“ konstatoval Bouma, když se chřipka na Vysočině objevila.