Dům číslo 17 v Ronově nad Sázavou je v majetku města. „V plánu oprav je nová fasáda, zateplení, výměna oken a dveří,“ upřesnil starosta Přibyslavi Martin Kamarád s tím, že při opravách se objevily problémy. Radní i dělníky nemile překvapil skutečný stav, ve kterém nemovitost je.

V současné době je dům od loňského podzimu obklopen lešením. V jeho okolí jsou cihly a zbytky stavebního materiálu. Obyvatelé domu přijímají situaci s vyrovnaným klidem. „Já se doma příliš nezdržuji. Jsem ve škole, takže mi opravy moc nevadí,“ poznamenala jedna z obyvatelek domu Karolína Salačová. Ani rodině Hofingerových, bydlících na stejném patře, stavební ruch nevadí a konstatují: „Jednou se to udělat musí. Ten barák to už potřebuje.“

Ilustrační foto
Podvod s byty v Brodě: soud slyšel odposlechy, řešila se tam legalizace peněz

Mnohem větší problémy než v patře se ukázaly v přízemí. „V bytě jednoho nájemníka se objevila dřevomorka. Mysleli jsme si, že jde jen o částečné poškození. Jenže se ukázalo, že dřevokazná houba je tak masivní, že musíme nechat celou podlahu vytrhat. Pronikla do ní vlhkost. Byt je neobyvatelný. Nájemníka jsme museli na čas přestěhovat,“ popsal starosta Kamarád aktuální situaci. Rekonstrukce domu v Ronově vyjde skoro na čtyři miliony korun.

Opravy bytového domu číslo 17 v Ronově nad Sázavou

Začátek loni na podzim, dokončení léto letošního roku.

Cena oprav zhruba 3,6 milionu korun.

V plánu je fasáda, výměna oken a dveří, zateplení.

Už teď je nutné počítat s dalšími pracemi, kvůli stavu domu.

Majitel město Přibyslav

Podle zedníka Jana Večeři z Havlíčkova Brodu staré domy skrývají mnoho záludností. „Staré podlahy, zastaralé odpady, rozvody vody i elektřiny. Stará okna. Minimální nebo žádná izolace. Mokro, houba, plísně všeho druhu. Kdo se pouští do rekonstrukce starého baráku, musí si nejdřív dát otázku, jestli na to má dost peněz a hlavně nervy,“ konstatoval odborník.

Jak vysvětlil starosta Přibyslavi, dům v Ronově je z období první republiky a zub času se na něm podepsal. „Od té doby, kdy dům v Ronově stojí, se samozřejmě nějaké opravy prováděly, ale úměrně podmínkám a finančním možnostem. To ale modernímu způsobu bydlení už nevyhovuje. V některých případech stojí za úvahu, jestli dům nezbourat a nezačít stavět znova,“ poznamenal starosta. Jak dodal, někdy to není možné.

Podobně jako číslo 17 vypadá ještě jeden bytový dům v Ronově, číslo 25. I ten chtějí radní nechat opravit. Opravy potřebuje také bytový dům v Tyršově ulici v Přibyslavi a bývalý dům dětí. Oba jsou v podobném stavu jako ty v Ronově. „Mám z těch rekonstrukcí obavy už nyní. Teprve až práce začnou, ukáže se, co se v domě skrývá. V Tyršově ulici bychom museli v případě nouze vystěhovat do náhradních prostor asi šest domácností. Ale kam,“ povzdechl si starosta.