Zastávka na Havlíčkově náměstí a v ulici Husova zůstane po dobu oprav křižovatky Dobrovského zrušená. V Dolní ulici naproti hospodě U zlodějky vznikla dočasná zastávka městských autobusů s číslem 1, 2 a 11. Některé cestující změna hodně zaskočila. V pondělí 11. března dopoledne na zastávce přešlapovala skupina lidí. Dohadovali se, kam a kudy autobusy vlastně jedou. „Já tady čekám na trojku a ona tudy vůbec nejede,“ povzdechla si jedna z čekajících seniorek. Jana Palánová také čekala na autobus, chtěla jet na sídliště Žižkov. „Já se v tom vůbec nevyznám. Čekala jsem na Ostrově a tam mi lidi řekli, že tudy autobus k nám nejede. Tak se ženu sem a čekám tady. Jsem z toho zmatená,“ mračila se cestující. Cestující Milan Sýkora si postěžoval, že autobus s číslem 2, kterým chtěl jet od Zlodějky na terminál, jede do Perknova.

Provizorní zastávka městské dopravy v havlíčkobrodské Dolní ulici.
Z náměstí do Dolní ulice. Cestující v Brodě najdou autobusovou zastávku jinde

Změna autobusových zastávek nedělá vrásky na čele jen cestujícím. Provizorní zastávka se nelíbí ani Miroslavě Chimjakové Špinarové, majitelce obchodu s galanterií hned vedle zastávky. Na informační tabuli městské hromadné dopravy proto přidává vlastní vzkaz: „Nestůjte prosím před dveřmi do obchodu.“ Jak řekla Deníku, nelíbí se jí, že má každou chvíli před vchodem davy lidí. „Já to chápu. Někteří se zapovídají a ani si nevšimnou, že mi blokují vstup do obchodu. To mi vadí. Nepřeju si to,“ zdůraznila.

Aktuální jízdní řády: Technické služby Havlíčkův Brod

Některé trasy městských autobusových linek se po dobu rekonstrukce Dobrovského mění. Podle místostarostky Brodu Marie Rothbauerové město využilo skutečnost, že se s otevřením jihovýchodního obchvatu výrazně snížila dopravní zátěž ve městě. „Zastávka U Zlodějky poslouží cestujícím skutečně jen na výstup a nástup, autobusy se nebudou zdržovat dlouho. Je to nejlepší možné řešení. Navíc toto opatření je jen na tři týdny,“ řekla místostarostka.

Jak tyto změny vypadají podrobně, cestující najdou na webu města v sekci technických služeb. „Po dobu rekonstrukce křižovatky v Dobrovského ulici není průjezdná křižovatka ulic Dobrovského a Horní s ulicí Husova. Autobusy v uvedenou dobu nebudou obsluhovat žádnou ze zastávek Husova ani Havlíčkovo náměstí na svých původních místech,“ vzkázala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.

Tak to vypadalo na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě při jedné z oprav.
Na silnicích Brodska se začíná pracovat, řidiči musí počítat s uzavírkami

Náhradní zastávka Havlíčkovo náměstí je zřízena v ulici Dolní. „Tato zastávka je jednosměrná. Pro oba směry jízdy, jak na dopravní terminál tak i na směr Perknov budou autobusy městské dopravy přijíždět z jedné strany na tuto stejnou náhradní zastávku,“ upozornila Doležalová. Tato zastávka je pouze pro linky linky číslo 1, 11 a 2.

Autobusová linka číslo 3 na náhradní zastávku v Dolní podle Doležalové zajíždět nebude vůbec kvůli vysoké frekvenci spojů na této zastávce. Linky číslo 22 se objížďka netýká, ta bude kolem náhradní zastávky jen projíždět, ale nebude zastavovat.