Opravu Dobrovského zařadila radnice v Havlíčkově Brodě do priorit pro letošní rok. Práce přijdou asi na pětatřicet milionů korun. Ulice je v havarijním stavu. Odborný zásah potřebuje silnice i chodníky. Dobrovského ulice spojuje centrum Brodu se sídlištěm Výšina a Pražská. Je zatížená dopravou po celý den, protože po ní jezdí městská doprava a linkové autobusy.

Podle toho povrch ulice vypadá. „Rekonstrukce ulice Dobrovského začne s největší pravděpodobností jedenáctého března, řidiči musí počítat s uzavírkou křižovatky Dobrovského – Horní – Husova,“ informovala mluvčí radnice Alena Doležalová. Práce začnou hned v pondělí. „Už je to tady. Kolotoč uzavírek. Musíme si zvykat protože v Brodě přibude Lidická a kus za Brodem most na Pohled,“ povzdechl si řidič Luboš Pospíchal.

Most na I/34 čeká letos oprava. Foto: poskytlo ŘSD
Omezení provozu za Brodem. Řidiče zdrží oprava mostu u Pohledských Dvořáků

První na řadě je v kapitole rekonstrukce Dobrovského ulice křižovatka ulic Dobrovského – Horní – Husova, která zůstane zhruba měsíc uzavřena. Neprůjezdná bude podle mluvčí i ulice Barbory Kobzinové a část ulice P. F. Ledvinky. „V ulici Dobrovského bude provoz omezen a umožněn pouze ze směru od okružní křižovatky k vjezdu do pivovaru,“ doplnila mluvčí radnice Doležalová.

Obousměrná objízdná trasa vede po ulici Husova a dále po silnici I/38 a do ulice Sídliště Pražská. Ulice Boženy Němcové, Na Valech a P. F. Ledvinky budou obousměrně průjezdné.

Ve Šmolovech chtějí obchvat kvůli husté dopravě.
Jihozápadní obchvat Brodu. Při výběru z několika variant rozhodnou peníze

Podle místostarosty Libora Honzárka plánuje radnice opravy Dobrovského ulice už delší dobu. Poslední drobné úpravy se tady uskutečnily před pětadvaceti lety. Kvůli opravě ulice Dobrovského radní rozhodli, že odloží pro příští rok i rekonstrukci druhé části ulice Havlíčkova směrem k nemocnici.

Dobrovského ulice si podle Honzárka říká o zásah už dlouho. „ Žulové kostky na silnici jsou propadlé, protože tudy jezdí těžká doprava, místy jsou hluboké vany,“ popsal místostarosta stav ulice. Dobrovského ulici zná dobře řidič autobusu Milan Šeda. „Ty kočičí hlavy bych vyházel. Drncá to, po dešti klouže. Při hustotě dopravy, která tady je dnes a denně, budou po opravě kostky za chvíli pryč,“ prohlásil Milan Šeda.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Kostky ale chtějí radní na opravenou ulici zase vrátit zpátky. Podle Honzárka se s otevřením obchvatu v ulici sníží provoz. Pivovar svoje zásobování zajistí po dohodě s městem i nadále z Masarykovy ulice. Součástí pivovaru je i Pivovarská restaurace. Provozní Michal Daniš se neobává, že by rozkopaná ulice nějak výrazně bránila provozu.

Opravy ulice Dobrovského se nedotknou jen řidičů. Autobusy městské hromadné dopravy nebudou stavět na zastávce Husova ani zastávce Havlíčkovo náměstí, a to ani v jednom směru. „O zřízení náhradní zastávky, která by měla být umístěna na ulici Žižkova za křižovatkou s ulicí Na Valech, jednala radnice se správním orgánem. Bližší informace budou zveřejněny po vydání rozhodnutí na webu a facebooku města. Lze také kontaktovat informační kancelář Na Valech nebo Bus centrum v nádražní hale,“ uvedla radnice.

Rekonstrukce ulice Dobrovského a objížďky:

  • Křižovatka ulic Dobrovského – Horní – Husova zůstane zhruba měsíc uzavřená.
  • Práce začnou 11. března.
  • Neprůjezdná bude i ulice Barbory Kobzinové a část ulice P. F. Ledvinky.
  • V ulici Dobrovského bude provoz omezen a umožněn pouze ze směru od okružní křižovatky k vjezdu do pivovaru.
  • Obousměrná objízdná trasa vede po ulici Husova a dále po silnici I/38 a do ulice Sídliště Pražská. Ulice Boženy Němcové, Na Valech a P. F. Ledvinky budou obousměrně průjezdné.
  • Autobusy MHD nezastaví na zastávce Husova ani na Havlíčkově náměstí.
  • Oprava ulice přijde zhruba na 35 milionů korun.

Rekonstrukci Dobrovského chce radnice podle místostarosty Honzárka stihnout během letošního roku. Na Dobrovského naváže v roce 2025 rekonstrukce sousední uličky Barbory Kobzinové a krátkého úseku ulice P. F. Ledvinky.