Zatím odloženo. Několik let připravovala radnice v Přibyslavi rekonstrukci Bechyňova náměstí nad i pod dlažbou. Má k dispozici i hotovou studii. Po komunálních volbách se ale situace na radnici změnila. Zastupitelé s plánovanou přestavbou nesouhlasí. Chtějí architektonickou soutěž a hlavně víc uchazečů.

Podle starosty Přibyslavi Martina Kamaráda tím stará studie padá, ale ne definitivně. „Studii na proměnu Bechyňova náměstí zadáme širšímu okruhu architektů. Jestli soutěž selže, nebo se ukáže, že nové studie jsou problematické, tak se ke staré studii vrátíme,“ zdůraznil starosta.

Pošta je v Horním Studenci v prodejně družstva Coop.
Náročný provoz a nízké odměny: Pošta Partner v Horním Studenci je v ohrožení

Proti použití staré studie byl například zastupitel za KDU-ČSL Libor Jaroš. „Řekněme, že jsem byl jedním z hlavních iniciátorů, kteří chtěli změnu. Stará studie nebyla vyhovující. Nová soutěž je potřeba,“ řekl zastupitel. Jak upřesnil, zastupitelé mají mít možnost výběru. Podle názoru Jiřího Adamce, který na Bechyňově náměstí čekal před Vánoci na autobus do Havlíčkova Brodu, je to zbytečné vyhazování peněz. „Přibyslav není velkoměsto. Žádnou kolonádu nepotřebuje. Stačí pořádně opravit chodníky, udržovat zeleň a hlavně zbourat tu rozpadlou autobusovou čekárnu hrůzy,“ konstatoval.

Studii na proměnu Bechyňova náměstí, jejímž autorem je architekt Martin Zezula, má radnice v šuplíku nejméně tři roky. Ale už v době, kdy ji radnice poprvé představila obyvatelům Přibyslavi, zazněly kritické hlasy. „Nelíbí se mi, jakým způsobem se radnice k projektu modernizace náměstí postavila, protože vlastně o žádnou regulérní soutěž nešlo,“ prohlásil tehdy například Petr Málek.

Venkovský ráz, žádná eurozóna

Podle Miloslava Jana Šneka, je náměstí srdce města a radnice si dělá, co chce. Studii viděl například Luboš Janáček z Přibyslavi. „Já tvrdím, že Přibyslav je velká vesnice. Náměstí by si mělo proto zachovat historický, spíš venkovský ráz. Ne ho přestavět na eurozónu,“ poznamenal.

Podle starosty se radnice chtěla vyhnout situaci, která nastala ve Velkém Meziříčí. Tam spory ohledně soutěže o přestavbu náměstí skončily převratem na radnici. Radní v Přibyslavi chtěli mít přestavbu pod kontrolou. „Nechtěli jsme, aby architekti vymýšleli něco, co nejde uskutečnit v praxi. Přestavbu u nás potřebuje na náměstí nejen to, co je vidět, ale mnohem víc inženýrské sítě pod dlažbou,“ zdůraznil Kamarád.

Nyní radnice vyhlásí novou architektonickou soutěž. Podle starosty je garantem místostarosta Michael Omes, protože to byli hlavně zastupitelé za křesťanské demokraty, kteří starou studii nechtěli. Podle Omese má na soutěž radnice v rozpočtu tři miliony korun. Termín je polovina roku 2023. Podle zastupitele Jaroše nebudou architekti tvořit bezhlavě. „Dostanou několik zásadních bodů, kterých se mají držet. Například zachování podoby náměstí, ale ne jako parkoviště, což je dneska,“ konstatoval Jaroš. Stará autobusová čekárna musí zmizet. Na náměstí musí zůstat i zastávka autobusů, žádoucí jsou odpočinkové zóny. „Bechyňovo náměstí má být důstojné a příjemné centrum Přibyslavi,“ zdůraznil Jaroš.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Pod dlažbou je Toufarův hrob
Číhošťský zázrak: umučený páter Toufar čeká na blahořečení už skoro deset let

K samotné přestavbě náměstí dojde tak za dva až tři roky, možná i déle. Z toho má starosta Kamarád obavy. „Už kvůli inženýrským sítím pod dlažbou. Jsou v takovém stavu, že snesou označení časovaná bomba,“ poznamenal starosta.

Náměstí v Přibyslavi je zvláštní vzhledem i tvarem. Připomíná podkovu a má několik sporných míst. Hlavně autobusové nádraží a starou čekárnu poničenou čekárnu. Diskuse se vedou i kolem pomníku padlých z dvou světových válek, protože těsně u nich jsou hroby sovětských vojáků z druhé světové války.

Bechyňovo náměstí v Přibyslavi
Je hlavní náměstí v Přibyslavi v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Má originální tvar podkovy. Nese jméno architekta Stanislava Bechyně. Je umístěné v centru města severně od kostela. Na sever z něj vychází Havlíčkova ulice, na jih Žižkova, na východ Husova a na západ Tyršova.

Havlíčkovou ulicí je rozděleno na západní část s radnicí, školou a mimo jiné také památkově chráněnou sochou svatého Václava, a východní část s autobusovým stanovištěm a malým parkem s památníkem obětem světových válek. Domy stojí po obvodu náměstí, ale zastavěný je i prostor uvnitř.