Každý ze sedmi krajů v anketě zastupují tři studánky. Veřejnost pak svými hlasy rozhodne, která z trojice se dočká opravy. Na Vysočině lidé mohou podpořit chotěbořskou studánku Nad Korytem, která se nachází zhruba 20 metrů nad hladinou řeky Doubravy v místní přírodní rezervaci. Najdeme ji poblíž červené turistické trasy. Voda ze studánky prý nikdy nevysychá a je známá skvělou chutí. Potřebovala by však vybudovat kamennou obezdívku, přístupovou cestu a přístřešek. Název studánky je odvozen od nedaleké soutěsky Koryto, která je nejpůsobivější částí údolí. Řeka Doubrava si zde razí cestu mezi skalami vysokými až patnáct metrů.

Dalším adeptem z Vysočiny, který by si zasloužil opravu, je studánka U Vodárny. Ta leží asi dva a a půl kilometru za železničním přejezdem na okraji Chotěboře. Schovaná je v lese mezi silnicí a železniční tratí kousek za bývalou vodárnou.

„Asi metr hluboká studánka sloužila jako zdroj pitné vody pro místní domácnosti až do roku 1955, kdy v Chotěboři postavili vodovod. Pramen potřebuje opravit vyzdění, vybudovat nový přístřešek a zvelebit okolí. Stále ho využívají stovky lidí,“ podotkla za tvůrce projektu Eva Křivánková.

Premiérový ročník ankety se uskutečnil v roce 2017. Čtyři z loňských vítězek jsou již po rekonstrukci. Kandidující studánky, vhodné k opravě, pomáhali vybrat odborníci z Českého svazu ochránců přírody, a to i s využitím tipů od veřejnosti. Letošní účastnice, loňské vítězky i pravidla soutěže mohou lidé najít na webu projektu.