S největší porcí objížděk musejí řidiči počítat letos v okolí Havlíčkova Brodu. Od dubna do konce srpna trvá uzavírka v Baštínově. Kvůli opravě hráze rybníka a silnice přes hráz. Po silnici od Havlíčkova Brodu do Vysoké neprojedou. „Objízdná trasa vede po silnici první třídy a novém obchvatu,“ informoval řidiče Martin Stehno z havlíčkobrodského odboru dopravy. Cesta pro místní je z Vysoké do Šlapanova přes Smilov a Pozovice až do Štoků a tam po silnici první třídy do Havlíčkova Brodu.

Omezení u Kyjovské ulice v Havlíčkově Brodě:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Od poloviny dubna do poloviny října. Tak dlouho musejí řidiči u Havlíčkova Brodu projíždět v kolonách po mostě u Pohledských Dvořáků, kde je doprava vedena jedním jízdním pruhem. Most nechává opravit Ředitelství silnic a dálnic. „Rekonstrukce mostu je rozdělena na poloviny, řidiče čeká částečné omezení," informoval Jiří Veselý, mluvčí ŘSD pro Kraj Vysočina.

Příčinou smrti muže z domova ve Věži bylo krvácení do mozku. Ilustrační foto
Lékaři v Havlíčkově Brodě nepoznali prasklou lebku. Jednomu stále hrozí trest

Od středy 24. dubna přibyla další uzavírka u Pohledu na silnici I/19, kde ŘSD začalo s opravu sesouvajícího se svahu u Simtan. Opravy trvají měsíc. Oficiální objížďka z Brodu na Přibyslav vede přes Krátkou Ves. Nákladní auta pojedou po silnici 34 až do Ždírce nad Doubravou. Odtud pak po silnici 37 do Žďáru nad Sázavou.

Na svah v Simtanech bezprostředně naváže úprava křižovatky přímo v Pohledu. Centrum obce se zavře do poloviny srpna.

Nové křižovatce v Pohledu ustoupí starý rodinný dům.
Větší křižovatka v Pohledu. Zhorší se bezpečnost, obávají se místní

Další omezení čeká na řidiče na průjezdu po severovýchodním obchvatu, kde na ulici Kyjovská a Pod Kyjovskou začala od konce dubna výstavba přechodu pro chodce a semaforu. Práce skončí posledního srpna.

Řidičům nezbude než se obrnit trpělivostí. „Jako každý rok. Co se dá dělat. Cestování bude za trest, tam kde se toho sejde víc najednou, ale po děravých silnicích se mi také jezdit nechce,“ povzdechl si Michal Štěpánek z Havlíčkova Brodu. Řidiče projíždějící Havlíčkovým Brodem zajímá, kdy začne rekonstrukce Lidické ulice a oprava mostu přes Žabinec, protože bude znamenat značný zásah do plynulosti dopravy.

„Zatím probíhá soutěž na dodavatele stavby, dokud neskončí, žádné konkrétní termíny zveřejňovat nelze,“ sdělil za ŘSD Jiří Veselý.

Oprava Lidické ulice v Havlíčkově Brodě.
Oprava Lidické ulice v Brodě: hotovo má být ještě letos

S omezením musejí řidiči počítat i na Chotěbořsku. První velká uzavírka je v samotné Chotěboři, a to na silnici druhé třídy 346, týká se ulice Fominova od křižovatky u knihovny až po ulici Na Hlavaticích. „Stavební práce začaly od druhého dubna,“ doplnil Pavel Málek z odboru dopravy a přestupků města Chotěboř.

Od května do konce srpna trvá uzavírka na silnici druhé třídy v Malči.

Rozkopaná Chotěboř. Opravy ulic Fominova, Hromádky z Jistebnice a vodovod v Rybní
Chotěboř zažívá dopravní omezení. Ulice Fominova dostane nový kabát

Další omezení čekají na řidiče v Rozsochatci. „V obci je plánovaná rekonstrukce povrchu vozovky přes celou obec včetně odbočky na Kojetín. Přibližný termín začátku prací vychází na konec května až začátek června a uzavírka potrvá do konce října,“ doplnil Málek.

Podle starosty Rozsochatce Dušana Svobody se ale nejedná o investici obce. „Opravu provádí Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Podle mých informací má stavba čtyři části,“ upřesnil starosta.

Řidiči ve směru od Brna z dálnice na Havlíčkův Brod a Jihlavu nesjedou. Nájezd na oba směry je možný, ve směru od Havlíčkova Brodu s omezením.
Kolotoč pro řidiče z Brodu. Nájezd na dálnici u Jihlavy chce dávku zručnosti

Další uzavírky a omezení kolem Chotěboře následují v červenci. „A to konkrétně od druhého července, kdy na řidiče čeká asi oprava železničního přejezdu v Chotěboři ve směru Bílek. Potrvá asi čtyřiadvacet dnů,“ uvedl Málek. Ale už v červnu dělníci opraví silnici druhé třídy 345 na trase Bílek a Sobíňov, plánovaná je na dva až tři měsíce.

Co čeká řidiče na Havlíčkobrodsku:

  • Uzavírka v Baštínově: Od 1. dubna do 31. srpna. Objízdná obousměrná trasa vede z Vysoké do Šlapanova přes Smilov a Pozovice až do Štoků a tam po silnici první třídy do Havlíčkova Brodu.
  • Most u Pohledských Dvořáků: Od 17. dubna do 11. října. Průjezd jedním pruhem. Trasu z Havlíčkova Brodu do Přibyslavi lze zvolit bez omezení i přes Dlouhou Ves.
  • Uzavírka v obci Pohled: Od 24. dubna do 12.srpna na silnici I/19. Oprava silničního svahu u Simtan. Následuje úprava křižovatky v obci. Oficiální objížďka z Brodu na Přibyslav vede přes Krátkou Ves. Nákladní auta pojedou po silnici 34 až do Ždírce nad Doubravou. Odtud pak po silnici 37 do Žďáru nad Sázavou.
  • Uzavírky v Havlíčkově Brodě: Od 11. března do 31. července rekonstrukce ulic Dobrovského, Kobzinové a P.F. Ledvinky. Objízdná trasa přes ulici Husova a Pražská.
  • Od 29. dubna do 31. srpna úprava ulice Kyjovská. Zúžené pruhy, průjezd řídí semafor.
  • Chotěboř: Uzavírka ulice Fominova od 8. dubna do 31. října, Objízdná trasa pro vozidla do 3,5 tuny a autobusy je obousměrně z Chotěboře po silnici č. III/344 ulicí Krále Jana, objízdná trasa pro vozidla nad 3,5 tuny je obousměrně z Chotěboře po silnici III/344 na křižovatku silnic II/345 a II/344, dále po silnici II/345 přes Novou Ves u Chotěboře, Borek, Habry, Jilem, Rankov a Svinný.
  • Maleč: Od 6. května do 31. srpna. Objízdná trasa je navrženaá obousměrně z Malče po silnici III/34522 do Horní Lhotky.