Na Českomoravské vrchovině mají podle ochránců přírody letos vyletět mláďata orlů mořských až z pětadvaceti hnízd. „Podařilo se dokonce zahnízdit i orlu mořskému, který byl letos v lednu přiotráven nervovým jedem karbofuranem nedaleko obce Benátky u Ždírce nad Doubravou,“ popsala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Karolína Šůlová.
Ochranářům se podařilo orla odečíst při kroužkování v přírodní rezervaci Ransko. „K mému velkému překvapení se jednalo opravdu o ptáka, který byl nalezen přiotrávený v lednu u Benátek a v záchranné stanici Lipec se jej podařilo zachránit a vypustit do přírody,“ potvrdil zoolog Petr Mückstein z AOPK.
Tohoto čtyřletého orla podle Mücksteina okroužkovali jako mládě na Rychnovsku. „Mimořádně zajímavé je, že takto mladé zvíře už hnízdí a dokonce úspěšně vyvedlo jedno mládě. Obvykle totiž tito dravci dosahují pohlavní dospělosti později, v pěti až šesti letech,“ vysvětlil Petr Mückstein.
Ochranáři dále uvedli, že orlů mořských na Vysočině každoročně přibývá, navzdory úhynů ptáků při otravách. „Letošních 25 obsazených hnízd je však rekordních,“ komentovala mluvčí AOPK.
Pro úspěšné hnízdění a vyvedení mláďat je pro orly podstatný klid. Ochranáři proto spolupracují s lesníky, kteří v okolí hnízda případně přeruší těžbu dřeva. „Samice totiž při vyrušení hnízdo opustí a při nízkých teplotách dochází rychle k zastuzení vajec nebo k úhynu malých mláďat,“ doplnila mluvčí Karolína Šůlová.
Podle ochranáře Václava Hlaváče nastane složitější situace, pokud orli zahnízdí na pozemcích soukromých vlastníků. „Pak většinou oslovíme kolegy z odboru životního prostředí krajského úřadu, kteří se ihned snaží příslušné vlastníky lesa kontaktovat a projednat s nimi přerušení lesních prací,“ popsal řešení Hlaváč s tím, že takto se jim daří většinu hnízd ochránit.