Někdo se narodil jako Rom, jiný je postižený. Další zestárl, jiný se po dětství stráveném v dětském domově ocitl na ulici a posléze ve vězení.

Vyrovnat aspoň zčásti tyto rozdíly, se na Havlíčkobrodsku snaží sociální firma Semitam, která se snaží dát šanci těm, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni.

Proto je logické, že právě tato firma pořádala ve středu konferenci o sociálním podnikání. Podstatou sociálního podnikání je právě dát šanci znevýhodněným, o které se trh práce zrovna nepere. Přítomní odborníci ze sociální oblasti, neziskových organizací a úřadu práce se shodli, že takových firem na trhu práce bohužel moc není. Podle ředitele havlíčkobrodského úřadu práce Martina Kouřila pracovním trhem zmítá krize a růžové brýle nejsou na místě. „Sociální podnikání se stane do budoucna jedním z nejdůležitějších odvětví. Trh práce má problémy, firmy propouštějí. V první řadě se zbavují lidí, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni," zdůraznil ředitel Kouřil. V současné době je na Havlíčkobrodsku více než čtyři tisíce nezaměstnaných.

Sociální podnikání nedělá rozdíly

Těžko hledala práci i jedna z mladých klientek Semitamu, která jméno prozradit nechtěla, a tak se představila jako Marcela. „V Semitamu jsem tři měsíce, o této organizaci mi řekla přítelkyně, která tam pracuje. Dříve jsem dělala uklízečku v Brně, pak mě vyhodili, jinou práci jsem nesehnala, tak jsem šla na Vysočinu do Semitamu," svěřila se Marcela.

Je otázka, co má pohledná Marcela za handicap. Možná je poloviční Romka? Má za sebou vězení? Na první pohled to nikdo nepozná, a to je podle vedoucí Semitamu Martiny Kadlecové jenom dobře.  „Neděláme u nás žádné rozdíly, není vůbec důležité, co má kdo za sebou, ale jak si představuje budoucnost," zdůraznila Kadlecová. Aktivity Semitamu zaujaly i Hanu Fextovou z jihlavské Charity. „My se sociálním podnikáním zabýváme jen okrajově, ale uvažujeme o podobném projektu do budoucna," konstatovala Fextová.

Aktivity organizace Semitam velmi pozitivně hodnotila i Lenka Šebelová, ambasadorka pro České sociální podnikání za kraj Jihomoravský a Vysočinu. „Sociální podnikání je na vzestupu všude na světě a každá země si ho přizpůsobuje svým historickým kořenům, své tradici, mentalitě a kultuře.  V ČR má dlouhou tradici hlavně na venkově," upřesnila Šebelová.