Originální křížová cesta povede z Hesova po polní cestě do osady Dvorek a Uhry. Skončí u vysokého kovového kříže. Dílo vzniklo ve spolupráci mladého kováře s farářem Pavlem Sandtnerem z Přibyslavi. „Chodil jsem tudy se psem,“ vysvětlil farář, proč povede křížová cesta právě tímto směrem. Myšlenka mu přišla do hlavy zčistajasna v období Velikonoc.

„Inspirací pro mě byl i ten krásný vysoký kovový kříž na kopci ve Dvorku. To místo má jedinečnou atmosféru a rozhled do krajiny,“ podotkl Pavel Sandtner.

Výtvarný návrh vyšel z pašijových událostí. „Jak odsouzení Ježíše Krista Pilátem Pontským, Kristovo přijetí kříže, přibití na kříž na Golgotě, smrt, snětí z kříže a uložení do hrobu chci vyjádřit pouze ve výrazu Ježíšovy tváře. Další postavy biblického příběhu dělat nebudu,“ upřesnil autor.

Zastavení je celkem třináct, tím čtrnáctým je kříž ve Dvorku. Celou křížovou cestu uvidí obyvatelé Přibyslavi v dubnu o Velikonocích na farní zahradě. Do země ji chce kovář ukotvit ale až na podzim. „V té době spolek Opuka plánuje výsadbu nové aleje, vedoucí stejným směrem jako křížová cesta. Tak symbolicky spojíme síly,“ dodal kovář.

Petr Štáfl se pro kovařinu narodil. Když jeho vrstevníci dostali od rodičů k narozeninám moped, Petrovi strýc daroval první šlapací výheň. Kovářské řemeslo si vybral už v deváté třídě. Nikdy toho nelitoval. „Babičky mi říkaly, že mám umění v krvi,“ vysvětlil potomek slavné umělecké rodiny Štáflů.

Prázdná zahrada u supermarketu dlouho prázdná nebude, radnice tam chce mít bytový dům.
Havlíčkův Brod plánuje startovací byty: zastaví prázdnou zahradu

Jeho předkové jsou autory pověstné sochy Hnáta na havlíčkobrodské radnici. Praprastrýc byl slavný malíř Otakar Štáfl. Jeho chalupa v Havlíčkově Brodě je národní kulturní památkou. Mladý Petr jen trochu zběhl od barev ke kovadlině, ale pracuje s ní stejně bravurně jako jeho předek s paletou.