Již závěrem týdne meteorologové upozorňovali na silný vítr, který hlavně na Vysočině může dosáhnout rychlosti orkánu.

„Zabezpečili jsme vstupy do stodoly. Zkontrolovali jestli někde venku nemáme věci, které by se mohly větrem poškodit nebo odletět a něco rozbít. Samozřejmě čekáme, co bude. Už kolikrát jsem viděla v televizi záběry domů bez střechy. To bych zažít nechtěla,“ svěřila se s obavami Alena Macounová z Přibyslavska.

První závan slibovaného větru přišel až večer kolem devatenácté-dvacáté hodiny a pak nápor sílil. Počátkem noci došlo k prvním škodám. „Ve všech případech se jednalo o stromy, které padly na vozovku a bránily částečně nebo zcela v provozu. Nejvíce událostí bylo na Havlíčkobrodsku. Pouze jedenkrát vyjížděli hasiči na Žďársko a jedenkrát na Pelhřimovsko,“ upřesnila mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová. Na Jihlavsku a Třebíčsku hasiči v souvislosti s větrem nezasahovali.

Například profesionální hasiči ze stanice Světlá nad Sázavou měli noční výjezd k odstranění spadlého stromu před obcí Babice. Další noční událost byla podobná. Spadlý smrk bránil v provozu na komunikaci v Ledči nad Sázavou na ulici Hradební. Jeho odstraněn provedla ledečská jednotka profesionálních hasičů. Něco málo po půlnoci vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Chotěboř, aby odstranila stromu, který bránil v provozu na komunikaci u Žďírce nad Doubravou ve směru na Chrudim.

Stejná situace pokračovala celou noc až do sobotního dopoledne. „Vesměs se jednalo o popadané stromy. Teď naši hasiči opět zasahují v Ledči nad Sázavou. Naštěstí nedošlo k žádným úrazům nebo dramatickým škodám,“ informovalo v sobotu dopoledne operační středisko hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

Museli přerušit závod

Obávaný silný vítr se nakonec zachoval vcelku milosrdně, někdy si dokonce až zlomyslně zalaškoval. V Havlíčkově Brodě jako vandal pokácel neupevněné informační tabule. Na místní střelnici Sanima odnesl během závodu soutěžícím několik terčů. „Závod musel být na čas přerušen, než se nám podařilo dát všechno pořádku,“ konstatoval za bezpečnostní dohled závodu Josef Turek.

Největší obavy z hrozícího větru měli lesníci.. Například Václav Augustin z Oudoleně na Chotěbořsku , který pracuje na polesí Staré Ransko se vydal na kontrolu už brzy ráno v sobotu aby spočítal možné škody. „Projel jsem celý úsek, obávali jsme se velkých polomů, jak se zdá, měli jsme štěstí, to nejhorší se nám vyhnulo,“ konstatoval spokojeně lesník