„Na Vysočině, především v okrese Havlíčkův Brod, evidujeme třináct poruch na vedení vysokého napětí. Bez energie je pět tisíc odběrných míst,“ informovala mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.

Spadlý strom na silnici I/38 u Květnova na Havlíčkobrodsku.
OBRAZEM: Řidiče jedoucí z Brodu na Jihlavu zdrží torzo stromu

Bez proudu se odpoledne ocitl například Sobíňov. „Elektřina u nás nešla zhruba od půl druhé do pěti hodin,“ informoval starosta obce Miloš Starý. Stromy tady poničily i kapličku. „Vše se ale naštěstí obešlo bez vážných škod,“ doplnil starosta.

Příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení. „Došlo k přetrhání vodičů, na řadě míst došlo k poškození či destrukci podpěrných bodů a ulomení izolátorů,“ sdělila mluvčí a dodala, že na obnovení dodávek elektřiny intenzivně pracují.

Většina stromů silný vítr přežila  

Lesníci na Havlíčkobrodsku pro tuto chvíli velké škody nehlásí. Orkán, jak se zdá, tento okres prozatím příliš nezasáhl. „Zatím nás orkán míjí a neevidujeme žádné škody, které by stály za zmínku. Nicméně má přijít ještě jedna vlna větru, tak celkové škody budeme schopni říct až během úterka,“ sdělil v pondělí kolem poledne ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda.

Vichřice Sabine poškodila dne 10. února 2020 několik střech v Rohozné na Jihlavsku.
VIDEO: Orkán na Vysočině? Zvedl se velký vítr a ze střechy začaly létat tašky


Pokud bude poměrně klidný stav na Havlíčkobrodsku pokračovat, zůstane nejničivějším orkán Kyrill z roku 2007. „Tehdy nám zničil zhruba polovinu roční těžby, tedy kolem pětadvaceti tisíc kubíků dřeva,“ zavzpomínal Svoboda.