Brodská ortopedie je kvalitou péče vyhlášená a zájem o operace v Brodě roste. „Spádovost je veliká. Zájem o operaci u nás mají i pacienti z jiných okresů Vysočiny nebo jiných krajů,“ zdůraznila mluvčí Petra Černo. Vyhlídku na kratší čekací dobu na operaci chválí Pavel Krejčí z Chotěboře. „Moje příbuzná čekala na výměnu kloubů jako na smilování. Trpěla bolestmi. Nakonec se dočkala. Operaci jí udělali v Brodě a za pár dnů chodila jako za mlada,“ pochválil Krejčí lékaře.

Ortopedické oddělení nemocnice Havlíčkův Brod má novou jednotku intenzivní péče na ortopedii od 10. května. Vyšla na více než čtyři miliony korun. „Slouží pro zajištění bezpečnosti pacientů po rozsáhlých operačních výkonech v časném pooperačním období. Jednotka je vybavená novým zařízením a odpovídající zdravotnickou technikou,“ informovala mluvčí nemocnice. Otevření jipky podpořil Kraj Vysočina.

Pošta ve Svatovojtěšské má problémy s parkováním, je špatně dostupná.
Česká pošta zaměstná plošináře. Ten obslouží výtah na pobočce v Havlíčkově Brodě

Důvodem pro otevření nové jipky bylo podle primáře Pavla Kubáta souběh dvou skutečností. „V posledních letech se výrazně prodloužila čekací doba na plánované operace velkých kloubů a současně se začala projevovat omezená kapacita centrální jednotky intenzivní péče chirurgických oborů,“ konstatoval primář. Zprovoznění dalších lůžek pro poskytování intenzivní pooperační péče lékařům umožní zvýšit počet operací a tím zkrátit čekací dobu na výměnu kloubu. „V současnosti naši pacienti na endoprotézu čekají zhruba dva a půl roku, a to považuji za nepřijatelné,“ upřesnil primář.

Stavební práce začaly v nemocnici v půlce prosince loňského roku. „Bylo nutné provést stavební úpravy v pátém patře hlavní lůžkové budovy nemocnice, ve kterém se nachází oddělení oční a ORL. Částečně tato stanice již dříve svým lůžkovým fondem pomáhala ortopedickému oddělení,“ vysvětlila mluvčí Černo.

Práce prováděla firma Chládek a Tintěra, která byla vybrána ve veřejné soutěži. „Stavební úpravy nebyly jednoduché, protože v sousedních prostorách byla po celou dobu v provozu jiná zdravotnická oddělení,“ sdělil provozně technický náměstek Josef Tvrdý. Koncem dubna se nová jednotka intenzivní péče dočkala kolaudace a předání k užívání. „Rekonstrukce se uskutečnila za minimálního omezení provozu nemocnice,“ zdůraznila Černo.