V anketě Zdravé město, kterou v rámci loňského veřejného fóra vyhlásila radnice, si opravu zchátralé budovy přejí přes tři stovky lidí. „Je to hrůza. Honosná budova, dneska ruina vedle Štáflovy bašty. Krásná turistická atrakce,“ postěžovala si Eliška Kubátová z Brodu. Podobný názor měl i ředitel sousedního gymnázia Hynek Bouchal. „Já na akademii vidím denně. Pamatuji její bývalou slávu. Zaslouží si, aby ji dal někdo do pořádku. Ale když bude v tomhle stavu ještě pár let, nezvládne to nikdo,“ poznamenal Bouchal.

Azylový dům, školící centrum, byty. Možnost, jak zachránit bývalou obchodní akademii U Trojice, hledá Brod už dlouho. Budova pochází z počátku dvacátého století. Dvanáct let je prázdná. Kolem budovy se válejí odpadky, vandalové vyrazili branku a strhli plot. Město se snažilo bývalou akademii prodat, ale kupec se nenašel. Žádný záměr, jak budovu využít, zatím městu nevyšel.

Asi před šesti lety chtěla radnice objekt prodat. Za prázdnou školu chtěla dostat alespoň odhadní cenu, tehdy přibližně osm a půl milionu korun. Nikdo neměl zájem. Proto byla cena snížena o jeden milion, ale ani to nepomohlo. Bývalá místostarostka Ivana Mojžyšková chtěla U Trojice otevřít azylový dům. Proti se postavila Oblastní charita.

Pro školství nebo muzeum

Zatím poslední záměr byl přestavět budovu U Trojice na pobočku brodského muzea. Ale ani to nevyšlo. Podle zastupitele Milana Plodíka je to škoda. „Objekt má historickou hodnotu. Musí být využit k vhodným způsobem. Nejlépe pro školství nebo jako muzeum. Jsem v komisi, která má na starost městské památky. Údržbáři mají za úkol akademii pravidelně kontrolovat, ale to je málo. Měděné okapy a trubky tam zloději ukradli dávno,“ konstatoval Plodík.

O budoucnosti budovy U Trojice jednala před rokem v Brodě i rada města. „Nakonec rada oficiální usnesení nepřijala. Takže se bude dál jednat a chceme hledat možnosti,“ sdělil starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Do opravy budovy je třeba vložit desítky milionů korun. „Jsou tam vysoké stropy a rozlehlé chodby. K bydlení se určitě nehodí,“ dodal zastupitel Plodík.

Obchodní akademie sloučená s hotelovou školou opustila objekt U Trojice k prvnímu září před dvanácti lety. Přesunula se do nového sídla v ulici Bratříků.